18.1 C
Warszawa
czwartek, 28 marca, 2024

Kiedy mówimy o normalnej wadze?

Szczupła sylwetka to marzenie większości kobiet i mężczyzn. Łatwo wtedy kupić ubrania, które dobrze leżą, niezależnie od fasonu. Można patrzeć w lustro z zadowoleniem i cieszyć się powodzeniem u płci przeciwnej. Jednak normalna masa ciała nie oznacza wizerunku jak u gwiazd wielkiego ekranu. Normy są o wiele szersze niż nasze obecne pojmowanie ludzkiego wyglądu.

BMI w normie – co to oznacza?

Wskaźnik masy ciała, w skrócie BMI, mówi nam, czy nasza waga jest prawidłowa. Norma to wynik pomiędzy 18,5, a 24,99. W praktyce może oznaczać to nawet dwadzieścia kilogramów. W normie może więc być mężczyzna ważący zarówno 75 kilogramów, jak i 95 kilogramów. Wszystko zależy od wzrostu. Bez problemu znajdziesz kalkulatory online, które policzą Twoje BMI i pokażą Ci przedział masy ciała dla Twojego wzrostu. Warto mieć tę wiedzę, aby przestać się martwić dodatkowymi dwoma kilogramami po Świętach. Możesz nie wyglądać jak celebrytka, ale mieć zdrowe wymiary. Zresztą, większość pań uśmiechających się do Ciebie z okładek kolorowych czasopism ledwo mieści się w normie albo nawet nie.

Kiedy nie warto przejmować się wynikiem BMI?

BMI to wskaźnik, który pozwala w łatwy sposób zobaczyć, czy nasza waga jest prawidłowa. Jednak ze względu na swoją uniwersalność, nie zawsze jest prawdziwy. U osób z dużą masą mięśniową, na przykład biegaczy albo osób chodzących na siłownię, BMI może być powyżej normy, pomimo zdrowej sylwetki. Inny przykład to kobiety w ciąży. W końcu ich masa ciała to nie tylko one, ale też rozwijający się płód. Dzieci również nie powinny liczyć swojego BMI. Adekwatnym źródłem informacji na temat ich rozwoju są siatki centylowe.

Czym są siatki centylowe?

To wykresy przypisujące wzrost lub masę ciała dziecka do określonego centylu. Możesz w ten sposób określić, jak Twoje dziecko rozwija się z roku na rok i w porównaniu z rówieśnikami. Norma dla wzrostu i masy ciała jest między 3, a 97 centylem. Jeśli wynik jest wyższy albo niższy od normy, powinno to zwrócić Twoją uwagę.

Jak dbać o sylwetkę?

Czasem jest tak, że Twoja waga mieści się w normie, ale nie jesteś zadowolona ze swojego wyglądu. Chciałabyś mieć bardziej jędrne ciało, bez boczków i fałdek. Możesz to zmienić, wystarczy że o siebie zadbasz. Zacznij uprawiać sport – możesz wybrać bieganie, pływanie, jazdę na rowerze czy też ćwiczenia na siłowni. Jeśli brak Ci mobilizacji, znajdź sobie kogoś do wspólnych treningów. Wspólne zobowiązanie sprawi, że będziesz bardziej się przykładała i nie przerwiesz treningów pomimo kryzysów. Pomocne będzie również ustalenie celu. Lepszym miernikiem od masy ciała będą centymetry w talii czy w biodrach. Obwód w talii jest wskaźnikiem stanu zdrowia. Wynik powyżej 80 cm u kobiet i 94 cm u mężczyzn oznacza otyłość brzuszną. Zwiększa ona ryzyko cukrzycy typu drugiego i chorób sercowo-naczyniowych. Podobnym narzędziem diagnostycznym jest wskaźnik talia/biodra. Jeśli u kobiet wynosi powyżej 0,8, a u mężczyzn powyżej 1, również mówimy o otyłości brzusznej. Ustal, ile masz w talii i ile chcesz stracić centymetrów, a nie zabraknie Ci motywacji.

2 KOMENTARZE

Najnowsze artykuły