Kancelarie notarialne to instytucje, których ranga opiera się na rzetelności i zaufaniu publicznym. Pracują dla nich osoby posiadające uprawnienia do tego, by poświadczać zgodność i legalność wielu istotnych transakcji, których potwierdzeniem są przygotowywane przez notariuszy akty notarialne. Wszystkie czynności, obowiązki i prawa notariusza określane są przez ustawę dotyczącą prawa o notariacie. To oficjalni państwowi urzędnicy, których zadaniem jest przygotowywanie dokumentacji o formalnych charakterze, zgodnie z literą obowiązującego prawa. Czym konkretnie zajmują się notariusze?
Zakres obowiązków notariusza
Kiedy kancelaria notarialna w Gliwicach będzie ci potrzebna? Skorzystasz z jej usług, kiedy będziesz potrzebował sporządzenia aktu notarialnego dotyczącego spraw związanych z nieruchomościami, majątkiem i testamentem. Notariusze zajmują się sprawami związanymi z dziedziczeniem, zrzekaniem się ze spadku, ale także uczestniczą w sprawach firm i przedsiębiorstw, które chcą zabezpieczyć swoje interesy i upewnić się, że w razie naruszenia umów strony będą ponosić pełne konsekwencje z tym związane.
Czy notariusz zajmuje się kwestiami darowizny?
Kancelarie notarialne jak najbardziej zajmują się kwestią darowizn. Między stronami, które uczestniczą w jej przekazaniu, podpisywana jest umowa darowizny w Gliwicach. Darowiznę można przekazać osobom prywatnym, firmom, także organizacjom pozarządowym i charytatywnym.
Zanim zdecydujesz się na usługi konkretnego notariusza, sprawdź jego doświadczenie, kompetencje i kwalifikacje. Uwzględnij również koszty związane z wykonywaniem tego typu aktów prawnych. Warto w tym celu wykonać rozeznanie na rynku, gdyż ceny za poszczególne usługi tego typu mogą się różnić. Bez względu na to, na czyje usługi się zdecydujesz, dokumenty powinny być przygotowane solidnie i rzetelnie. Każdy akt notarialny wywołuje natomiast określone skutki prawne, również te związane z darowiznami. Jeśli nie jesteś pewien, czy z konkretną sprawą powinieneś udać się do notariusza, skontaktuj się z nim telefonicznie przed wizytą w kancelarii.