Instalacja fotowoltaiczna – w jaki sposób działa?
Panele fotowoltaiczne cieszą się w naszym kraju bardzo dużym zainteresowaniem. Jest to bardzo opłacalne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, które pozwala na uniezależnienie się od publicznej sieci energetycznej. Przed zdecydowaniem się na zakup fotowoltaiki warto jednak zapoznać się z jej budową oraz zasadą działania. Co dokładnie trzeba wiedzieć? Odpowiadamy!
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
Najważniejszym elementem instalacji są panele fotowoltaiczne. Ich podstawowym zadaniem jest zamiana energii słonecznej w prąd stały. Instalacja jest złożona z łańcucha modułów, a na jeden moduł składa się wiele ogniw fotowoltaicznych. Moc modułu jest uzależniona od liczby ogniw oraz wykorzystanej w nich technologii. Aby panele działały jak najbardziej efektywnie, powinny być ustawione pod kątem 30 stopni.
Kolejną ważną częścią składową instalacji fotowoltaicznej jest inwerter. Jego misją jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny, który płynie w gniazdku. Musi on także dostosować parametry prądu do danej instalacji. Obecnie najczęściej spotykanym typem inwertera jest on-grid, który pozwala na oddawanie nadwyżki energii do sieci lokalnego Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Jest to możliwe, dzięki uchwalonej w 2015 roku ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii.
Instalacja fotowoltaiczna nie może również działać bez systemu montażowego. Ma on postać stelaża, który pozwala zamocować panele na dachu lub gruncie. W tym przypadku należy rozróżnić stelaże przeznaczone na dach pochyły oraz na płaski teren. Pochodzisz z Nowego Tomyśla i rozważasz zakup własnych paneli? Odwiedź stronę https://yugo.solar/panele-sloneczne-nowy-tomysl i wybierz instalację dopasowaną do potrzeb swojego domu!
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Aby instalacja fotowoltaiczna mogła działać, konieczne jest zamontowanie paneli w dobrze naświetlonym miejscu. Może być to dach budynku lub wydzielony obszar posesji. Ogniwa fotowoltaiczne gromadzą energię słoneczną, a następnie zamieniają ją w prąd stały, zwany również efektem fotowoltaicznym. W dalszej kolejności znajdujące się na stelażu moduły zasilają inwerter.
Zobacz także https://portalnews.pl/panele-sloneczne-dlaczego-to-oplacalne-rozwiazanie/
Prąd stały jest następnie transportowany do inwertera (inaczej falownika), a ten przekształca go w prąd zmienny. Urządzenie to odpowiada za kontrolę pracy całego systemu. Istotnym elementem jest także licznik dwukierunkowy. Jego zadaniem jest pomiar przepływu prądu. Zlicza on energię wyprodukowaną przez instalację, a także tą pobraną z sieci publicznej.
Konieczne jest również połączenie instalacji z siecią publiczną. Energia, która nie została wykorzystana na własne potrzeby, jest przesyłana właśnie do niej, gdzie jest magazynowana. W momencie, gdy produkcja energii słonecznej przestaje wystarczać, właściciel instalacji może darmowo odebrać swoją nadwyżkę energii z sieci. Sprawdź https://yugo.solar/panele-sloneczne-nowy-tomysl, jeżeli myślisz nad montażem paneli fotowoltaicznych i postaw na usługi prawdziwych ekspertów!