Uzależnienia kobiet – czy nałogi są dla nich groźniejsze?

Uzależnienia od substancji psychoaktywnych, ale też behawioralne, jak pracoholizm, czy seksoholizm to zagrożenia dla każdego człowieka. Okazuje się jednak, że w przypadku kobiet niebezpieczeństwo jest wyjątkowo wysokie. Nie tylko łatwiej się one uzależniają, ale również konsekwencje nałogów są poważniejsze.
Podatność na uzależnienia
Papierosy, alkohol, hazard – każdy z tych nałogów szybciej uzależnia kobiety. Z czego to wynika? Przyczyn jest wiele, a najprościej podzielić je w następujący sposób:
- psychiczne
- biologiczne
- społeczne
Nałóg a emocje
Kobiety mają tendencję do intensywniejszego odczuwania emocji. Silne przeżycia pchają je w szpony nałogu, a później utrwalają uzależnienie. Po spożyciu znacznej ilości alkoholu lub narkotyków kobietom towarzyszy silny lęk. W wyniku uzależnienia szybciej popadają w depresję oraz częściej sięgają po leki uspokajające w sytuacjach stresowych.
Biologia a rozwój uzależnień u kobiet
Podatność na uzależnienia znacząco wzrasta, gdy w organizmie dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej. Szczególnie istotne są opiaty endogenne oraz beta-endorfiny. Kobiety generalnie mają mniej stabilny układ hormonalny, ponadto gospodarka jest zaburzana cyklem menstruacyjnym.
Ponadto, z przyczyn czysto biologicznych, kobiety szybciej się upijają. Wypicie dwóch lampek wina często powoduje zmianę stanu świadomości oraz pobudzenie receptorów dopaminowych, odpowiedzialnych za rozwój uzależnienia.
Wpływ społeczeństwa na rozwój nałogu
Stereotypy określające kobiety, jako płeć słabszą często sprawiają, że rzeczywiście tak się one postrzegają. Z tego względu czują się bezradne wobec nałogu, nie wierząc, iż są w stanie go zwalczyć. Dodatkowo przytłaczające jest społeczne odrzucenie. Brak zrozumienia dla uzależnionych kobiet sprawia, że pogłębia się ich załamanie psychiczne, zachęcające do ponownego sięgnięcia po używkę.
Konsekwencje kobiecych nałogów
Fizyczne cierpienie uzależnionych kobiet często bywa o wiele silniejsze niż w przypadku mężczyzn. Można powiedzieć, że organizm kobiety jest słabiej przystosowany do większości używek. Alkohol szybciej niszczy im wątrobę, ze względu na mniejszą ilość obecnych w niej enzymów detoksykacyjnych. Podobnie jest z substancjami psychoaktywnymi oraz lekami. Nie bez znaczenia jest także skomplikowana i niestabilna gospodarka hormonalna kobiet. Sprawia ona np., że palaczki bardziej niż palacze narażone są na choroby układu krążenia.
Ponadto, kobiety skrzętniej ukrywają swoje nałogi, przez co nie otrzymują w porę pomocy. Tkwią w nałogu przez wiele lat, również z tego względu, że piją słabsze trunki, zażywają „lekkie narkotyki” i palą cienkie papierosy. Otoczenie nie traktuje ich uzależnienia poważnie, a przecież subtelniejsze używki również mogą być śmiertelne.
Najpoważniejszą konsekwencją społeczną uzależnień kobiet jest odrzucenie przez najbliższych. Badania jasno pokazują, że kobiety zdominowane przez nałóg zwykle są porzucane przez partnerów. Ich choroby bardzo często nie rozumieją również dzieci, pozostali członkowie rodziny, ani przyjaciele.
Kompulsywne zakupy i słodycze
Kobiece nałogi bywają bardzo specyficzne i powinny być leczone w wyspecjalizowanych ośrodkach takich jak Ośrodek Terapii Uzależnień Kobiet. Kompulsywne zakupy czy jedzenie słodyczy to również uzależnienia, które prawie zawsze są lekceważone. W mózgu biegającej od sklepu do sklepu zakupoholiczki zachodzą reakcje zbliżone do obserwowanych u heroinisty na haju. Wzmożone oddziaływanie na mózgowy ośrodek nagrody może być też odpowiedzią na spożywanie słodyczy, rzadziej innego typu jedzenia.
Nie zdając sobie sprawy z wagi problemu, nie trudno stracić majątek na zakupach lub też w krótkim czasie popaść w znaczną nadwagę. Co gorsza, uzależnienia często ze sobą współwystępują, dlatego brak interwencji w przypadku zakupoholiczki może skutkować rozwojem np. nałogu alkoholowego czy nikotynowego.