Analiza techniczna dla początkujących – jak skutecznie inwestować pieniądze?
Z tekstu dowiesz się:
- co to jest analiza techniczna i czym się różni od analizy fundamentalnej,
- jakie są najważniejsze założenia analizy technicznej,
- jakie wyróżnia się elementy analizy technicznej.
Jeśli poznałeś już najważniejsze podstawy związane z inwestowaniem, a śledzenie bieżących wydarzeń rynkowych stało się nieodłącznym elementem Twojego dnia codziennego, pora wejść na kolejny poziom inwestowania. Razem z TMS Brokers przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór kilku informacji na temat analizy technicznej.
Analiza techniczna – co to jest i czym różni się od analizy fundamentalnej?
Pod pojęciem analizy technicznej należy rozumieć zbiór technik, które mają na celu określenie przyszłych kursów różnych instrumentów, np. walut, surowców, indeksów giełdowych lub kontraktów na indeksy.
Analiza techniczna powstała, abyś Ty jako trader potrafił wyznaczyć korzystne momenty zakupu bądź sprzedaży wybranego przez siebie instrumentu. Pomaga więc precyzyjnie zająć pozycję na rynku.
Na wstępie warto zaznaczyć, że termin analizy technicznej nie może być stosowany zamiennie z analizą fundamentalną. Sprawdź, czym różnią się te terminy.
- Analiza techniczna – polega na ocenie całego rynku na podstawie wykresów kursów. Pozwala analizować sytuację w horyzoncie średnioterminowym i krótkoterminowym.
- Analiza fundamentalna – polega na ocenie całego rynku i przewidywaniu przyszłych zmian kursów na podstawie obserwacji wydarzeń gospodarczych i politycznych. Pozwala analizować sytuację w horyzoncie długoterminowym i średnioterminowym.
Analiza techniczna rynków finansowych – jakie są jej najważniejsze założenia?
Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie jest analiza techniczna, poznaj najważniejsze założenia tej analizy. Dzięki nim dużo lepiej zrozumiesz, jak wykorzystywać elementy analizy technicznej.
- Rynek dyskontuje przyszłe wydarzenia. AT najefektywniej wycenia wpływ zdarzeń politycznych, społecznych, fundamentalnych i psychologicznych.
- Ceny podlegają trendom. Analiza techniczna zakłada, że ruch cen nie jest przypadkowy. Spoglądając na wykresy, można stwierdzić określone wzorce zachowania się rynku. Podstawowa maksyma brzmi, że trwanie panującego trendu na rynku jest bardziej prawdopodobne od jego nagłego odwrócenia.
- Historia na rynkach regularnie się powtarza. Widoczne na wykresach zmiany występują w powtarzających się sekwencjach. Jest to efekt reakcji inwestorów na potencjalne zyski lub straty.
Inwestowanie pieniędzy za pomocą analizy technicznej – jakie elementy analizy warto wdrożyć?
Inwestowanie w waluty czy inne instrumenty za pomocą analizy technicznej wymaga przeprowadzenia kilku podstawowych działań. Poznaj najważniejsze elementy analizy z punktu widzenia skutecznego inwestowania online.
- Analizuj wykresy – obserwuj, jak zmieniają się kursy walut bądź surowców na podstawie wykresów cenowych. W ten sposób określisz m.in. trend wzrostowy (rynek byka), spadkowy (rynek niedźwiedzia) lub boczny (rynek horyzontalny).
- Rozpoznawaj formacje na wykresach – sprawdź, jak zmieniają się kursy i jak różne wartości cen są od siebie zależne. Najbardziej rozpoznawalne i najbardziej wiarygodne są formacje: głowa z ramionami, podwójny szczyt i podwójne dno (formacje odwrócenia trendu), a także linia szyi, flaga i trójkąt (formacje kontynuacji trendu).
- Sprawdzaj wskaźniki trendu. Do najpopularniejszych należą średnie kroczące. Dzięki nim będziesz w stanie zidentyfikować panujące tendencje.
- Analizuj oscylatory, takie jak RSI (wskaźnik siły względnej) lub oscylator stochastyczny. Za pomocą oscylatorów możesz określić tempo zmian oraz szybkość ruchów notowań. Pomogą Ci również określić momenty zwrotne.
Wszystkie elementy analizy technicznej powinny być wdrażane równolegle. Sama analiza wykresów bez wyciągania z niej jakichkolwiek wniosków będzie bowiem mało przydatna.
Jak inwestować pieniądze za pomocą analizy technicznej? Zdobywaj wiedzę i rozwijaj swoje umiejętności
Gdy poznałeś już najważniejsze elementy analizy technicznej i jej główne założenia, pora sprawdzić swoją wiedzę w praktyce – zacznij inwestować. Nie obawiaj się, że część kwestii jest jeszcze dla Ciebie niezrozumiała. Swoje umiejętności możesz sprawdzić najpierw na koncie demo. Może się też okazać, że wdrażanie elementów analizy technicznej będzie dla Ciebie łatwiejsze niż myślisz.
Pamiętaj również, że w każdej chwili możesz zajrzeć do poradników dostępnych online oraz wziąć udział w szkoleniach internetowych. Szkolenia TMS Brokers obejmują swoim zakresem różne dziedziny związane z inwestowaniem, w tym właśnie analizę techniczną.