Na czym polega laparoskopia u dzieci?
Badanie dzieci to nie lada wyzwanie. Trzeba dobierać takie metody, które będą nie tylko bezpieczne dla młodego organizmu, ale także takie które nie sprawią wielu trudności przy wykonywaniu ich na dzieciach. Jednym z takich badań jest laparoskopia, która pozwala na diagnostykę wnętrza jamy brzusznej oraz pobierania wycinków do badań histopatologicznych.
Czym jest laparoskopia u dzieci, jak przebiega i po co się ją wykonuje?
Laparoskopia jest wykonywana przy użyciu laparoskopu, specjalnej rurki zawierającej teleskop, małą kamerę i źródło światła. Przez teleskop, który ma soczewkę otoczoną światłowodami, do kamery trafiają obrazy brzucha dziecka i są wyświetlane na ekranie monitora.
Ponadto do operacji potrzebny jest trokar. Jest to rurowy instrument z ostrym trzpieniem na końcu. Oprócz tego znajduje się tam insuflator, który z kolei służy do regulowania przepływu gazu do jamy brzusznej i utrzymywania stałego ciśnienia.
Przede wszystkim, aby można było przeprowadzić taki zabieg jak laparoskopia u dzieci w Koninie musi powstać przestrzeń umożliwiająca obserwację. Do jamy brzusznej wpuszcza się igłę odmową w celu dostarczenia gazu w postaci dwutlenku węgla. Następnie ostrą częścią trokaru wykonuje się cięcie w brzuchu w okolicy pępka, aby można było wprowadzić kaniulę. Wyciągając ostrą końcówkę, kaniula otwiera jamę otrzewnej i otaczające ją zawiązki. Przez tę kaniulę wprowadza się do otrzewnej sam laparoskop. W ten sposób można makroskopowo obejrzeć i ocenić wątrobę, pęcherzyk żółciowy, śledzionę, przeponę i narządy płciowe.
Jakie są zalety wykonywania laparoskopii u dzieci?
Laparoskopia oraz stomatologia zachowawcza w Koninie to częste praktyki wykonywane przez specjalistów. Bierze się to głównie z tego, że metody te posiadają cały szereg zalet. Dzięki laparoskopii jesteśmy w stanie obejrzeć i ocenić wiele narządów wewnętrznych takich jak wątroba, śledziona, przepona, narządy rodne czy inne.
O laparoskopii mówi się, że jest zabiegiem oszczędzającym, ponieważ nacięcie jest mniejsze, a rana szybciej się goi. W dużo mniejszym stopniu obciąża ona pacjenta, ponieważ krócej leży on w szpitalu, a po jej wykonaniu szybciej wraca do formy. Co najważniejsze, istnieje mniejsze ryzyko powikłań.