-2.8 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Kim jest chirurg szczękowy i czym się zajmuje?

Skorzystanie z pomocy chirurga szczękowego jest w niektórych przypadkach niezbędne. Czym dokładnie zajmuje się ten lekarz? Jakie zabiegi on wykonuje? Kiedy trzeba się do niego udać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Chirurg szczękowy – kim on jest?

Chirurg szczękowy, znany również jako chirurg szczękowo-twarzowy, jest specjalistą posiadającym rozległą wiedzę oraz praktykę w zakresie diagnozowania i leczenia schorzeń związanych z twarzoczaszką, czyli z ustami, kośćmi szczęki i żuchwy, twarzą i szyją.

Tacy chirurdzy posiadają szerokie przygotowanie w dziedzinie stomatologii, jak i medycyny i są wykwalifikowani do wykonywania szerokiego zakresu zabiegów chirurgicznych na zębach, szczękach i strukturach twarzy pacjentów.

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

Pomoc chirurga szczękowego jest niezbędna wtedy, gdy u pacjenta pojawiają się problemy związane z kościami szczęki i żuchwy oraz innymi strukturami znajdującymi się w obrębie jamy ustnej i twarzy.

Niektóre procedury, które wykonuje chirurg szczękowy, to:

  • Chirurgia korekcyjna szczęki i żuchwy – zabieg ten obejmuje zmianę położenia szczęki i żuchwy w celu poprawy zgryzu, mowy i oddychania. Prowadzone wtedy operacje są między innymi stosowane jako element leczenia ortodontycznego.
  • Implanty dentystyczne – chirurdzy szczękowi mogą wszczepiać implanty dentystyczne w kości żuchwy i szczęki w celu zastąpienia brakujących zębów u pacjenta.
  • Ekstrakcja zębów mądrości – również chirurdzy szczękowi posiadają doświadczenie w zakresie chirurgicznego usuwania zębów mądrości, także wtedy, gdy są to zęby nieprawidłowo położone albo zatrzymane.
  • Leczenie urazów twarzy – chirurdzy szczękowi mogą leczyć urazy twarzy, takie jak złamania kości, rany szarpane lub uszkodzenia nerwów, które powstały na skutek wypadków.
  • Usuwanie torbieli – pomoc chirurga szczękowego będzie niezbędna w przypadku pojawienia się torbieli oraz innych zmian twarzoczaszki.
  • Leczenie raka jamy ustnej – warto też wskazać, że chirurdzy szczękowi mogą diagnozować i leczyć raka jamy ustnej oraz inne guzy jamy ustnej i szczęki.

Gdzie można udać się do chirurga szczękowego?

Z pomocy chirurga szczękowego można skorzystać zarówno w gabinetach posiadających umowę z NFZ, jak i w prywatnych gabinetach stomatologicznych.

Gdy potrzebny jest sprawdzony chirurg szczękowy Olsztyn DENTAL STUDIO to miasto, w którym można skorzystać z jego pomocy w renomowanych gabinetach i klinikach dentystycznych.

Dokładne informacje o placówkach, w których dostępne są usługi tego typu specjalistów, można znaleźć już teraz w internecie.

Najnowsze artykuły