Podział majątku przy rozwodzie – jak to wygląda w praktyce?
Rozwód dla każdej pary jest bardzo przykrym doświadczeniem, lecz podczas sprawy rozwodowej należy ustalić kilka istotnych wątków. W związku z tym warto mieć przy sobie wykwalifikowanego adwokata, który posłuży pomocą zarówno przed rozprawą, jak i w trakcie jej trwania. Głównym elementem na którym należy się skupić jest podział majątku.
Podział majątku – jak się za to zabrać?
Jeśli zainteresowane strony chcą podzielić majątek muszą najpierw wyjść z ustroju małżeńskiej wspólnoty majątkowej. Najczęściej następuje to wtedy, gdy uprawomocnia się wyrok sądowy, w zakresie udzielenia rozwodu. Zniesienie wspólnoty majątkowej może być jednak ogłoszone z datą wsteczną. Formalności mogą być załatwione zarówno przed rozwodem, w trakcie jego trwania lub też nawet po zakończeniu sprawy. Podziału majątku dokonuje się w sądzie lub też w ramach ugody. Należy ją zawrzeć ze współmałżonkiem. Jeśli nie chce się tego robić w sądzie, należy złożyć odpowiednio stworzony wniosek do sądu rejonowego, co wiąże się oczywiście z dodatkową opłatą.
Podział majątku – praktyczne informacje dla zainteresowanych
Bardzo przydatną informacją dla wszystkich zainteresowanych osób jest to, iż podział majątku może nastąpić poprzez:
- egzekucyjną sprzedaż wszelkich rzeczy należących do wspólnoty majątkowej. Nie jest to opłacalne przedsięwzięcie, a uzyskana suma dzielona jest na obie strony,
- przyznanie jednemu małżonkowi wyłącznej własności, z obowiązkiem spłaty drugiej strony. Chodzi tutaj m.in. o przyznanie mieszkania np. żonie, lecz musi ona spłacić swojego męża,
- podział w naturze, który oznacza m.in. podział zebranych pieniędzy czy też wyodrębnienie dwóch lokali w tym samym budynku.
Zasadniczo uznaje się, iż udziały małżonków we wspólnym majątku są równe, jednak po złożeniu odpowiedniego wniosku sąd może to skorygować, np. na wartość 70 do 30 procent. W tego typu sprawach zainteresowani klienci mogą również domagać się odszkodowania za roztrwonienie wspólnego majątku, np. na gry hazardowe. Oczywiście wszystko trzeba odpowiednio udokumentować, więc pomoc prawnika jest w tej sytuacji nieoceniona. Dokonuje się także wszelkich rozliczeń nakładów i wydatków oraz długów, które trzeba było spłacić jeszcze przed rozprawą. Jeśli decyzja sądu nie będzie dla Ciebie satysfakcjonująca, zawsze możesz się od niej odwołać.
Podział majątku a możliwe problemy
Podział majątku może się oczywiście wiązać z rozmaitymi problemami, chodzi tutaj np. o kredyt hipoteczny czy też długi. Przy hipotece nieruchomość jest dodatkowo obciążona. Przykładowo jeśli wartość nieruchomości wynosi 200 tysięcy złotych, a hipoteka 100 tysięcy złotych, wartość handlowa będzie wynosić maksymalnie 100 tysięcy złotych. Jeśli obciążona nieruchomość zostanie przyznana jednej ze stron, sąd zobowiąże ją do spłacenia drugiej strony wraz z uwzględnieniem obciążenia hipotecznego. Trzeba również pamiętać o tym, że jeśli od rozwodu tylko jedna strona spłacała taki kredyt, po przyznaniu nieruchomości nie będzie można domagać się spłaty połowy tych rat. Jeśli natomiast mieszkanie zostało zakupione z majątku osobistego jednego ze współmałżonków, będzie można je odzyskać w trakcie sprawy rozwodowej, składając wniosek o rozliczenie nakładów pochodzących z majątku osobistego, które zostały wcielone do majątku wspólnego.
Partnerem merytorycznym artykułu jest Radca Prawny Lucyna Szabelska (kancelariasprawyrodzinne.pl)