16 C
Warszawa
niedziela, 24 września, 2023

Początki Play Kraków na Mastercard OFF Camera

Play Kraków to nowoczesna platforma krakowska, która zapewnia dostęp do kultury wyższej, takiej jak festiwale, musicale, recitale, spektakle, spotkania poetyckie czy eventy transmitowane na żywo. Pierwszym wydarzeniem, z którego materiały pojawiły się na tej platformie był odbywający się we wrześniu festiwal Mastercard OFF Camera. Materiały z tej imprezy dostępne były przez miesiąc, od 11 września do 11 października bieżącego roku.

Festiwalowe filmy dostępne na Play Kraków

W ramach 13-stej edycji festiwalu Mastercard OFF Camera, na platformie Play Kraków dostępnych było 5 filmów. Jednym z najbardziej polecanych ekranizacji byli „Nędznicy”, którzy zyskali uznanie nie tylko na festiwalu w Cannes, ale także został nominowany do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”. Reżyserem jest Ladj Ly, który tworząc film odniósł się do historii z XIX wieku ukazanego przez Victora Hugo, przedstawiając współczesne realia, dziejące się w Monrfermeil.

Miłośnicy kina społecznego z pewnością zostali usatysfakcjonowani. Innym filmem jaki pojawił się na krakowskiej platformie to „Moja mała Zoe” w reżyserii Julie Delpy, która objęła aż trzy funkcje, w tym także jako główny aktor i scenarzysta. To historia ogromnej miłości matki do dziecka. Ciekawym i bardzo na czasie filmem były „Korpoludki”, które opowiadają historię ekscentrycznej szefowej, która integrację zespołu urządza w dzikich jaskiniach w Nowym Meksyku. Kultową główną rolę zagrała Demi Moore. ”Kłamstewko” Lulu Wang to komedia rodzinna, która opowiada o losie chorej babci, przed którą bliscy chcą zataić informację na temat jej stanu zdrowia. Zjeżdżają się do staruszki pod pretekstem wesela jednego z kuzynów. Ostatnią pozycją, która znalazła się na platformie to film Wiliama Nicholsona „Co przyniesie jutro”. To losy dojrzałej kobiety, która próbuje się jakoś odnaleźć po rozstaniu. Na wyróżnienie zasługują role Annette Bening i Billa Nighy’ego.

mastercard off cameraO pierwszej miejskiej platformie VOD w Polsce

Play Kraków to platforma, w której zostają udostępnione materiały przez różne krakowskie instytucje kultury. To także miejsce, gdzie relacjonowane są wydarzenia na żywo. To doskonała platforma dla osób, dla których kontakt z wyższą kulturą jest konieczny, tym bardziej w okresie nadal rozprzestrzeniającej się epidemii, gdzie wyjścia z domu powinny być zminimalizowane do minimum. Wystarczy wejść na stronę playkrakow.com, zalogować się i można cieszyć się upragnionymi festiwalami, koncertami, spotkaniami czy spektaklami prosto z własnych pieleszy domowych.

Miasto Kraków jako jedyne posiada miejską platformę, gdzie udostępniane są wartościowe i ważne dla społeczności działania dotyczące rozrywki i edukacji kulturalnej. Prezydent Miasta Jacek Majchrowski zapewnił, że niektóre materiały, posiadające walor edukacyjny będą udostępniane nieodpłatnie. Miasto Kraków do publikowania materiałów zachęciło wszystkie miejskie instytucje. Platforma powstała na polecenie od władz miasta. Jej realizacją i stały nadzór objęło Krakowskie Biuro Festiwale (KBF).

Najnowsze artykuły