Praca w Szczecinie: rynek pracy, błędy kandydatów, zaangażowanie i oryginalność
Szczecin jest trzecim największym miastem w Polsce. W bezpośredni sposób przekłada się to na rozmiary tutejszego rynku pracy. Mogłoby się zatem wydawać, że stanowisk do obsadzenia nie brakuje. Dlaczego w takim razie tak trudno jest znaleźć dobrze płatną pracę?
Dlaczego trudno znaleźć pracę w dużych miastach? Rynek pracy w Szczecinie
Gdy stawiamy w internecie zapytanie pod tytułem praca Szczecin otrzymujemy setki informacji zwrotnych i ofert pracy. Przykrym faktem jest to, iż zapytań o pracę jest jeszcze więcej. Jeśli natomiast zawęzimy zapytanie do najlepiej płatnych ofert, okaże się, że możemy je policzyć na palcach. Taka dynamika rynku pracy w Szczecinie wynika z faktu, że duże miasta przyciągają jeszcze większą ilość ludzi. Nowi mieszkańcy oznaczają zapotrzebowanie na pracę – której wbrew pozorom wcale nie ma tak dużo.
Jakie błędy popełniają kandydaci, gdy odpowiadają na ofertę pracy?
Oprócz dużej konkurencji, na nieefektywność aplikacji wpływa również podejście kandydatów. Liczą oni na łatwe rozwiązania i nie wkładają prawie żadnego wysiłku w szukanie pracy. Takie postępowanie sprawia, że zlewają się oni z tysiącami innych kandydatów na rynku pracy. W wyniku czego są pomijani przez rekruterów. Maszynowe odpowiadanie na oferty pracy jest karygodnym błędem, podobnie jak przesyłanie do każdej firmy jednego i tego samego CV. To są rzeczy, które robią wszyscy – a my chcemy się przecież wyróżnić na ich tle.
Zaangażowanie podczas szukania pracy: oryginalność kluczem do sukcesu
Reklama jest dźwignią handlu – a tłumacząc to na język kandydatów: aplikacja jest dźwignią kandydatury. Jeśli chcemy uzyskać jak najlepsze i zarazem najszybsze efekty podczas szukania pracy – musimy się wysilić. Zacznijmy od stworzenia spersonalizowanego CV do każdej oferty pracy, która nas interesuje. Oprócz tego postarajmy się zrobić coś ponad to – napiszmy chociażby list motywacyjny. Dzięki temu nasze szanse nie będą już bliskie zera, ale kilkanaście razy większe.
Praca w Szczecinie – jak zwiększyć swoje szanse powodzenia?
Życiorys, poza tym, że powinien być oryginalny – musi być również prawdziwy. Postarajmy się znaleźć złoty środek pomiędzy przerysowywaniem swoich możliwości, a zwątpieniem w siebie. Opiszmy po prostu to, co potrafimy – używając do tego języka korzyści. Załączmy do CV profesjonalne zdjęcie i listę zdobytych certyfikatów. Te ostatnie mogą być szczególnie pomocne – więc jeśli akurat żadnych nie posiadamy, poszukajmy darmowych kursów internetowych, które pozwolą nam je zdobyć.