Urolog – jak często go odwiedzać?
Wizyta u lekarza nigdy nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Jednak w przypadku zdecydowanej większości pacjenci nie mają oporów, by zarejestrować się na badania. Zupełnie inaczej wygląda to, gdy medykiem tym jest urolog. Kim jest urolog i czym się zajmuje?
Dlaczego warto chodzić do urologa?
Poczucie zakłopotania, które towarzyszy pacjentom w trakcie wizyty u urologa, jest nieuzasadnione. Trzeba pamiętać, że urolog, tak samo, jak dentysta, chirurg czy laryngolog, jest po prostu lekarzem. Wszystkie przypadłości, które dotykają pacjentów, medyk analizuje wyłącznie pod kątem naukowym.
Nie ma więc powodu, by obawiać się wizyty u lekarza. Konsultacje urologiczne nie powinny być powodem do wstydu. Przede wszystkim jednak są jedynym sposobem na wyleczenie wielu bolesnych dolegliwości.
Kiedy należy udać się do urologa?
Warto wiedzieć, że urolog pomaga zarówno mężczyznom, jak i kobietom. W przypadku mężczyzn urolog zajmuje się zaburzeniami układu moczowo-płciowego. Medyk może pomóc w przypadku zaburzeń erekcji lub zbyt wczesnej ejakulacji.
Pomaga także mężczyznom, którzy z różnych przyczyn nie chcą mieć dzieci. W takiej sytuacji lekarz wykonuje zabieg podwiązania nasieniowodów, czyli wazektomię. Tego typu operacje wykonuje się w wielu gabinetach w Polsce. Możliwa jest m.in. wazektomia w Krakowie.
Niezależnie od płci urolog może pomóc osobie, która boryka się z dolegliwościami układu moczowego. Wizyta jest konieczna, gdy pacjent odczuwa ból podczas oddawania moczu, a kolor i zapach uryny jest nienaturalny oraz w przypadku zbyt częstego korzystania z toalety.
Jak często trzeba chodzić do urologa?
Do urologa powinien regularnie chodzić każdy mężczyzna po 40. roku życia. Profilaktyczne wizyty pozwalają szybko rozpoznać ewentualne choroby i podjąć określone działania. Dodatkowo wielu specjalistów dostępnych jest m.in. w większych miastach, więc np. wizytę u urologa w Krakowie należy dobrze zaplanować.
Regularne badania są ważne, szczególnie gdy pacjent może mieć genetyczną skłonność do nowotworu prostaty. Jednak kobiety zazwyczaj udają się do urologa w momencie wystąpienia zaburzeń układu moczowego.