Badanie gęstości kości – kiedy jest zalecane?
Układ mięśniowo-kostny jest jednym z najważniejszych dla całego ciała. Pełni on rolę ochronną, gdyż jego odpowiedni stan pozwala utrzymać ciało w pozycji właściwej dla organów wewnętrznych. Jedno z badań profilaktycznych, które należy wykonywać by utrzymać ten układ w dobrym zdrowiu, to badanie gęstości kości. Kiedy jest ono zalecane?
Gdzie zapisać się na badanie gęstości kości?
Oczywiście aby udać się na badanie gęstości kości w Gdyni należy się na nie zapisać. Tego można dokonać w naprawdę wielu gabinetach i warunek jest tak naprawdę tylko jeden. Muszą one dysponować specjalnym sprzętem, który jest przeznaczony do wykonania takiego badania. Jest nim aparat densytometryczny.
W taki aparat densytometryczny jest wyposażony między innymi gabinet Dobra Diagnostyka, który można znaleźć na terenie Trójmiasta. Wykonuje się w nim dokładne i profesjonalne badania gęstości kości, które są bardzo ważną częścią profilaktyki przed osteporozą.
Jakie są wskazania do zrobienia badania gęstości kości?
Oczywiście można wykonać badanie gęstości kości tak po prostu, jeśli chcemy się upewnić, że wszystko z naszym układem kostnym jest w porządku. Zazwyczaj jednak zaleca się wykonywanie densytometrii w określonych sytuacjach, które najczęściej mają związek z różnymi chorobami, czy też sytuacjami zdrowotnymi, w których możemy się znaleźć. Na przykład kobietom zaleca się badanie densytometryczne po zakończeniu okresu menopauzy, czy też w wypadku kobiet, które miały niewielki odstęp pomiędzy porodami.
Inne wskazania to na przykład występowanie schorzeń reumatoidalnych, czy też posiadanie choró tarczycy, cukrzycy lub przymowanie przewlekle kortkosteroidów. Oczywiście badanie gęstości kości warto wykonać również wtedy, gdy dochodzi do częstych złamań kości. Densytometria to również badanie przeznaczone dla osób z wrodzonymi ubytkami kości. Wszystkie te schorzenia i nie tylko są dobrym znakiem, który mówi o tym, że warto wykonać badanie densytometryczne.