Oczekuje na RytmDnia.pl

Wpisz żeby wyszukać

Jazda po alkoholu, a spowodowanie wypadku

Podziel się

Jazda po alkoholu jest nieopłacalna, to chyba wie każdy, bo w najgorszym wypadku może skończyć się dla nas traumą do końca życia. Mowa o spowodowaniu wypadku. Oprócz tego, w związku z popełnieniem przestępstwa, kierowca nie tylko musi liczyć się z odpowiedzialnością karną, utratą prawa do prowadzenia pojazdów mechanicznych, ale także z koniecznością zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia na rzecz osoby, która ucierpiała w wypadku. Nie wspominając o tym, co może się wydarzyć, gdy takie wypadku po prostu nie przeżyje.

Jazda po alkoholu, a odpowiedzialność cywilnoprawna

Odpowiedzialność cywilnoprawna może być znacznie bardziej dotkliwsza w skutkach aniżeli karna. Zgodnie z przepisem art. 415 kodeksu cywilnego, należy naprawić szkodę, którą się wyrządziło ze swojej winy. Przepisy określają ją jako: szkodę, niedozwolony czyn, winę oraz związek przyczynowy między szkodą, a powodującym je zdarzeniem.

W przypadku, w którym dochodzi do wypadku o który mowa, czyli spowodowanym po jeździe po pijanemu, mianem szkody najczęściej określa się uszkodzenie samochodu, albo spowodowanie utraty zdrowia osoby, która została w nim poszkodowana. W przypadku tej ostatniej wersji, ważne są takie aspekty, jak to, czy na skutek wypadku zwiększyły się jej potrzeby, czy zmniejszyły się jej możliwości zarobkowe lub też to, czy przez to zdarzenie, jej szansę na poprawę sytuacji w przyszłości są mniejsze.

Jeśli Sąd orzeknie o którymś ze wspomnianych scenariuszy, bądź o kilku jednocześnie, sprawca wypadku musi liczyć się z tym, że będzie musiał takiej osobie płacić rentę. To jednak nie koniec możliwych kosztów. Oprócz tego poszkodowany ma prawo ubiegać się od niego również zadośćuczynienia.

Zakładając taki scenariusz, oznacza on często kolosalne konsekwencje finansowe. Niestety, nawet jeśli posiadamy OC, musimy się liczyć z tym, że ubezpieczyciel nie wypłaci nam nawet złotówki. Powód? Zgodnie z art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, jeśli kierowca wyrządził szkodę umyślnie, albo znajdował się w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu czy środków odurzających, ubezpieczyciel może nie wypłacić żadnych środków na rzecz ubezpieczonego.

W takiej sytuacji należy ratować się już tylko na próbą zmniejszenia kosztów. Można się o takie ubiegać w przypadku, gdy poszkodowany przyczynił się do powstania danej szkody. Zazwyczaj Sąd po prostu określa, w jakim stopniu to zrobił, w ilu procentach, no i właśnie o tyle ewentualnie obniża kwotę odszkodowania. Jakie okoliczności brane są najczęściej pod uwagę? Okazuje się, że jest to głównie brak zapiętych pasów. Każda sprawa jest jednak indywidualna i w zasadzie w dużej mierze wszystko zależy po prostu od sytuacji.

 

Artykuł powstał we współpracy z Autowatch Polska.

2 Comments

  1. Kary dla pijanych kierowców powinny być zdecydowanie wieksze!

    Odpowiedz
  2. Utrata prawa jazdy dla pijanych kierowców powinna byc od razu po przekroczeniu normy bez możliwości odwoałania!

    Odpowiedz

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *