Czy za złomowanie aut dostaje się pieniądze?

Złomowanie aut jest niezwykle popularne, bowiem pozwala właścicielom starych modeli pozbyć się ich z bezpieczny sposób. W głowach niektórych klientów takich punktów może zrodzić się pytanie – czy za zezłomowanie mojego auta dostanę jakiekolwiek pieniądze? Co warto wiedzieć o procesie złomowania i na jaką kwotę możemy liczyć? Podpowiadamy.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać pieniądze za złomowanie swojego auta?
Przede wszystkim pojazd, który oddajemy na złomowanie aut we Włocławku musi być kompletny. Tak przynajmniej jest na większości stacji demontażu pojazdów. Jeśli wcześniej zdemontujemy we własnym zakresie istotne części samochodu, to prawdopodobnie nie otrzymamy żadnych pieniędzy za swój stary samochód. Czasami niektóre firmy pobierają nawet dodatkową opłatę za złomowanie niekompletnego samochodu.
Zdecydowanie odradzane jest demontowanie jakichkolwiek części ze swojego auta przed złomowaniem, ponieważ ich wartość na rynku jest niestety bardzo mała, a kwota za złomowanie auta może w całości pokryć ten teoretyczny zysk. Pracownicy kasacji najbardziej zwracają uwagę na obecność takich części jak alternator, rozrusznik, akumulator, katalizator oraz pozostałe elementy osprzętu silnika. Części do samochodów w Koninie mogą zostać odzyskane i ponownie wykorzystane za niższą cenę.
Jak obliczyć kwotę, którą uzyskamy za złomowanie auta?
Jeśli zdecydowaliśmy się na złomowanie auta na stacji demontażu pojazdów, wtedy najprawdopodobniej auto zostanie wycenione na podstawie jego wagi. Liczy się właściwa waga, czyli masa własna. W dowodzie rejestracyjnym jest to pole oznaczone literką „G”. Od tej masy należy odjąć plastiki i zanieczyszczenia, które nie podlegają złomowaniu. Najczęściej jest to wartość około 100-150 kg.
Najważniejsza jest oczywiście stawka za złom samochodowy w danym okresie. Obecnie ceny kształtują się na poziomie 30-50 gr/kg, a bywały czasy, kiedy to za kilogram złomu samochodowego płaciło się nawet po 80-1,00 zł/kg.