Jak przejść przez rozwód i nie zwariować?
Wasze uczucia definitywnie się wypaliły i nie widzicie możliwości, aby naprawić wasz związek. Chcesz rozwodu, ale nie masz pojęcia jak wygląda procedura oraz od czego zacząć? W tym artykule przedstawimy Ci proces rozwodowy krok po roku, opiszemy koszty z nim związane oraz wskażemy o czym należy pamiętać pisząc pozew.
Jak zacząć przygotowania do rozwodu?
Samodzielne przeczesywanie internetu w celu wyszukiwania informacji to często pierwszy krok jaki podejmujemy, aby rozwiązać kwestie w których brak nam doświadczenia. Bardzo słusznie! W sieci można znaleźć wiele stron przekazujących wiarygodne informacje, które choć w ogólny sposób wprowadzą nas w tematykę rozwodów.
Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej przygotowane treści na stronach www nie zastąpią konsultacji z adwokatem. Szukając wsparcia, wybierzmy osobę specjalizującą się w obrębie prawa rodzinnego i opiekuńczego. Na pierwszym spotkaniu będziemy mogli przedstawić swoją obecną sytuację faktyczną oraz prawną, przekazać powody dla których zdecydowaliśmy się wziąć rozwód. Na podstawie otrzymanych informacji, adwokat będzie w stanie nakreślić w przybliżeniu jak będzie wyglądać proces, jakie dokumenty będą potrzebne oraz o co możemy się ubiegać względem naszego partnera.
Jak napisać pozew rozwodowy?
Każde małżeństwo i każda sprawa rozwodowa jest inna. Wnioski rozwodowe są rozpatrywane indywidualne, dlatego nie istnieje uniwersalny wzór pozwu. Jasno określone są natomiast wymagane załączniki w tym wniosek o rozwód, odpis aktu małżeństwa, odpis aktów urodzenia dzieci oraz wszelkie dokumenty potwierdzające kwestie podnoszone w pozwie jak np. zaświadczenie o zarobkach, materiały dowodowe zebrane przez agencję detektywistyczną czy dokumentacja medyczna z obdukcji lekarskiej.
Choć dopuszczalne jest samodzielne napisanie pozwu rozwodowego, warto skonsultować się w tej sprawie z adwokatem. Najczęściej przy rozwodzie towarzyszy nam szereg intensywnych emocji, których nie powinno się zawierać w dokumentach przekazywanych do sądu. Adwokat dopilnuje również, aby pozew spełniał wszystkie wymagania prawne jak również rzetelnie przedstawiał naszą sytuację faktyczną oraz prawną.
Pozew gotowy, co dalej?
Następnym krokiem w procedurze rozwodowej jest złożenie pozwu we właściwym sądzie okręgowym. Najczęściej jest to sąd, w którego okręgu mieszkamy, a informacje na ten temat można łatwo wyszukać online. Dokumenty można złożyć na trzy sposoby:
- Osobiście w biurze podawczym właściwego sądu okręgowego.
- Korespondencyjnie, adresując list polecony do właściwego sądu okręgowego.
- Zlecając złożenie adwokatowi, wynajętemu do prowadzenia naszej sprawy.
Niezależnie od wybranego sposobu, opłata sądowa związana ze złożeniem pozwu jest stała i wynosi 600zł. Warto pamiętać również, że sąd ma prawo zwrócić nasz pozew w przypadku gdy wykaże w nim braki formalne.
„Papiery rozwodowe” złożone, kiedy rozprawa?
Sąd po przyjęciu oraz zapoznaniu się z pozwem rozwodowym wzywa do stawienia się na rozprawie obu małżonków, wraz z ewentualnymi pełnomocnikami. Czas jaki upłynie od momentu założenia sprawy o rozwód do pierwszej rozprawy różni się od sądu, a czasami nawet od postawy sędziego. Z reguły wynosi on pomiędzy 2 a 4 miesiącami, choć zdarzają się województwa gdzie czas oczekiwania jest o wiele wyższy, np. w Warszawie wynosi on czasami aż 8 miesięcy.
Jak będzie przebiegał rozwód?
Procedurę sądową dopasowuje się indywidualnie do każdej sprawy rozwodowej. Zupełnie inaczej przebiega rozwód z orzekaniem o winie od rozwodu na podstawie ugody wypracowanej pomiędzy małżonkami z wsparciem mediatora. Proces wydłuża się również jeśli obejmuje przeprowadzanie podziału majątku oraz w przypadku gdy para posiada dzieci.
Możliwe jest zarówno rozwiązanie małżeństwa tuż po pierwszej rozprawie, jak również toczenie sprawy przez kilka lat. Wszystko zależy od złożoności sprawy, w tym także ilości dostarczanego materiału dowodowego, liczbie przesłuchiwanych świadków czy nawet zdarzeń losowych takich jak choroba uniemożliwiająca wstawienie się na rozprawie.
Podczas rozprawy sąd zada nam przede wszystkim pytania o to, dlaczego zdecydowaliśmy się wnieść sprawę o rozwód. Będzie również wymagał informacji o tym, kiedy wygasło nasze uczucie, czy podjęliśmy próby ratowania małżeństwa, czy ustało miedzy nami współżycie oraz czy prowadzimy nadal wspólne gospodarstwo domowe. Choć odpowiedziom na te pytania z reguły towarzyszyć będą silne emocje, należy powstrzymywać się od uszczypliwych uwag względem naszego partnera.
Ile kosztuje rozwód?
Koszt rozwodu w dużej mierze zależy od kancelarii, której zdecydujemy się powierzyć naszą sprawę. Drugim istotnym czynnikiem jest złożoność sprawy, liczba dokumentów procesowych, jak również ilość rozpraw na których będzie wstawiał się nasz pełnomocnik. Średnio porada prawna to koszt 200zł, za napisanie pozwu zapłacimy około 500zł a koszt zastępstwa adwokackiego wynosi w przybliżeniu 3500zł.
Pozostałe koszty to opłata za złożenie pozwu (600zł) oraz opłaty skarbowe, w tym opłata od pełnomocnictwa w sprawie rozwodowej wynoszące około 20zł.
A więc rozwód.
Rozwód to definitywny akt rozpadu małżeństwa. Aby decyzja była prawomocna, musi zapaść w tej sprawie wyrok sądu okręgowego. Choć procedura rozwodowa z pozoru nie wydaje się skomplikowana, warto zasięgnąć w tej kwestii profesjonalnego wsparcia wybrane kancelarii. Adwokat wyjaśni nam wszystkie etapy rozwodu, pomoże przygotować wymagane dokumenty oraz strategię rozwodową jak również będzie towarzyszyć nam podczas rozpraw sądowych. Rozwód zwykle obarczony jest wieloma silnymi i trudnymi emocjami, jednak to on stanowi prawomocne rozwiązanie małżeństwa wraz z uregulowaniem spraw finansowych oraz rodzinnych.
Dowiedz się więcej na radcasilski.pl