Soczewki kontaktowe a pływanie w basenie?

Soczewki kontaktowe są wybierane przez coraz więcej osób. Są dużo wygodniejsze niż okulary, raz zakładane pozostają na oku przez cały dzień, a na noc przechowuje się je w specjalnym płynie. Są zupełnie niewidoczne, a dobrze dobrane nie przeszkadzają i nie ograniczają podczas aktywności fizycznej.
W soczewkach kontaktowych można robić niemal wszystko. Nie trzeba się obawiać, że wypadną przy kontakcie z wodą – ryzyko jest bardzo niewielkie. Pływanie w nich w basenie niesie jednak za sobą inne ryzyko. Mimo to, jeśli chodzi o uprawianie sportu, są znacznie lepszym wyborem niż okulary, których nie można zabrać wszędzie.
Czym są soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe to cienkie i zaokrąglone “szkła” zakładane na tzw. film łzowy, który pokrywa powierzchnię oka. Zazwyczaj są przezroczyste, chociaż rosnącą popularnością cieszą się te o lekkim zabarwieniu, które wydobywa głębszy i bardziej intensywny kolor naturalnej tęczówki (można go również, z ich pomocą, całkowicie zmienić). Producenci mają w ofercie twarde i miękkie soczewki, chociaż te drugie są znacznie częściej wybierane, z racji wygody użytkowania. Do ich założenia wystarczy odrobina wprawy. Należy pamiętać, że każdy typ szkieł kontaktowych posiada określony czas, przez który może być noszony (maksymalnie 3 miesiące, chociaż producenci zachęcają do ich częstszej zmiany). Jeśli minie, należy wymienić je na nowe. Więcej o szczegółach noszenia soczewek kontaktowych można znaleźć na tvn.zdrowie.pl. Ważne aby pamiętać, że w przypadku pojawienia się bólu czy infekcji oka, należy skontaktować się z okulistą.
Czy w soczewkach można pływać na basenie?
Większość osób, które decydują się na soczewki kontaktowe, zastanawia się, czy można w nich pływać na basenie. Generalnie producenci szkieł przestrzegają przed ich kontaktem z wodą. W rzekach czy jeziorach obecne są mikroorganizmy, które mogą wniknąć do oka, a co gorsza utknąć między nim a soczewką, co grozi wystąpieniem stanu zapalnego rogówki. Ta sama zasada dotyczy basenu, w którym dodatkowo woda zawiera chlor i również nie jest wolna od innych substancji.
Co zrobić, jeśli dyskomfort związany z wadą wzroku przeszkadza przy pływaniu? Jeśli decydujemy się na pływanie w soczewkach kontaktowych, warto dodatkowo zakładać okularki pływackie, które jeśli są dobrze dopasowane, chronią oko i zapobiegają przedostaniu się do niego wody. Pod koniec dnia konieczne jest włożenie szkieł do specjalnie przeznaczonego do tego celu płynu odkażającego. Pod żadnym pozorem nie należy ich myć pod bieżącą wodą.
Ryzyko infekcji oka minimalizują też tzw. jednorazowe soczewki jednodniowe, które zamiast czyścić po prostu należy wyrzucić i kolejnego dnia założyć nową parę.