Sygnał DVB-T2 – nowy sposób nadawania telewizji naziemnej w Polsce
Od 28 marca 2022 roku sukcesywnie wdrażana jest nowa technologia odbierania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Według planu w krótkim okresie trzech miesięcy w całym kraju zastosowana zostanie technologia DVB-T2 w miejsce obecnej DVB-T. Wiele osób zastanawia się jak to zmieni sposób odbierania transmisji, jaki odbiornik będzie konieczny, by móc odbierać telewizję naziemną i jakie korzyści ma przynieść ta zmiana. Spieszymy z odpowiedziami na te pytania.
Technologia DVB-T zastąpiona przez DVB T2 – co oznacza ta zmiana?
Pomijając zawiłości technologiczne, skupmy się na tym, co ta zmiana oznacza dla zwykłego użytkownika telewizji naziemnej. Po wprowadzeniu nowej technologii zyskujemy szansę na bardzo szybki dostęp do internetu w Polsce dzięki sieci 5G. Ponadto użytkownicy zyskają dostęp do większej ilości bezpłatnych kanałów telewizyjnych, a co równie istotne znacząco poprawi się jakość. Odbiorniki będą emitowały materiały w jakości Full HD oraz 4K.
Mój odbiornik nie obsługuje nowego standardu nadawania
Uspokajamy, że w sytuacji, gdy Twój odbiornik posiada wbudowany tylko cyfrowy tuner DVB-T nie zawsze zachodzi konieczność wymiany telewizora. Warto mieć na uwadze, że jeżeli posiadasz odbiornik transmitujący aktualne programy za pośrednictwem satelity lub poprzez lokalną telewizję kablową, to ta zmiana nie wpłynie w żaden sposób na odbiór programów w Twoim domu.
Zmiana technologii odbierania sygnałów ma natomiast znaczenie dla użytkowników naziemnej telewizji cyfrowej korzystających z tunera DVB-T. Jednak, jak już wspomnieliśmy, nie ma potrzeby kupowania nowego telewizora, wystarczy dokupić zewnętrzny tuner DVB T2 dostępny w sklepach za około 100-200 złotych.
Nie jestem pewien, czy mój odbiornik obsługuje DVB-T2
Jeżeli nie jesteś pewien, czy Twój odbiornik obsługuje nową technologię, mamy dla Ciebie trzy sposoby na sprawdzenie tego. Po pierwsze, możesz wyszukać kanał Sprawdzam TV i sprawdzić czy pojawi się stosowny komunikat o zgodności odbiornika i głos lektora, który potwierdza możliwość przejścia na DVB-T2. W innym przypadku konieczny jest zakup dekodera lub wymiana odbiornika.
Drugim sposobem jest użycie wyszukiwarki na oficjalnej stronie telewizji naziemnej, gdzie podając model i markę możesz sprawdzić, czy Twój telewizor będzie odbierał nową technologię. Ostatni sposób polega na sprawdzeniu zgodności technologii DVB-T2 z odbiornikiem na stronie producenta. Ten sposób jest jednak niepewny, ponieważ niektórzy producenci nie udostępniają takich informacji.
DVB-T2 – kiedy nastąpi zmiana standardu nadawania?
Proces wdrażania nowego sposobu przesyłania danych w ramach telewizji naziemnej ma nastąpić w całej Polsce do 30 czerwca 2022 roku. Harmonogram wdrażania nowej technologii przewiduje podział na poszczególne regiony:
- 28.03.2022 – województwa: dolnośląskie, opolskie i lubuskie,
- 25.04.2022 – województwa: kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, pomorskie i wielkopolskie,
- 23.05.2022 – województwa: łódzkie, podkarpackie, śląskie, małopolskie i świętokrzyskie,
- 27.06.2022 – województwa: lubelskie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie.
Jak wynika z harmonogramu, większa część województw posiada już dostęp do większej liczby bezpłatnych kanałów w rozdzielczości Full HD i 4K.