Chirurgiczne usuwanie ósemek – co warto wiedzieć o zabiegu?

Ósemki, powszechnie nazywane również zębami mądrości, wyrastają znacznie później niż pozostałe zęby, nierzadko powodując nie tylko silne dolegliwości bólowe utrudniające codzienne funkcjonowanie, ale również szereg innych skutków ubocznych, które niekorzystnie wpływają na stan naszego uzębienia. Chirurgiczne usuwanie ósemek jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych, jednak obecność zębów mądrości nie zawsze stanowi przesłankę do ich trwałego usunięcia. Zatem co warto wiedzieć o ekstrakcji ósemek?
Ósemki – czy zawsze problematyczne?
Zęby mądrości potrafią sprawiać niemało problemów, jednak niektórzy nawet nie są świadomi ich obecności. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji i budowy anatomicznej. Ósemki bowiem nie w każdym przypadku się wyrzynają, pozostając tym samym w kości żuchwowej i nie powodując dolegliwości zdrowotnych. Ósemki znacznie częściej potrafią jednak uprzykrzyć życie – ból i opuchlizna towarzyszące przebijaniu się zębów przez powierzchnię dziąseł utrudniają normalne funkcjonowanie, nie wspominając już o konsekwencjach związanych z zaburzeniem prawidłowego układu zębów.
Usuwanie ósemek – wskazania do zabiegu
Ekstrakcja dodatkowych zębów trzonowych nie zawsze jest konieczna – jeśli ósemki przebiły się w sposób prawidłowy, nie napierając na pozostałe zęby i naruszając przy tym ich naturalnej struktury, usuwanie ósemek może okazać się zabiegiem zbędnym. Decyzję warto jednak skonsultować ze stomatologiem przy okazji rutynowej wizyty kontrolnej.
Zobacz także: https://webking.com.pl/profilaktyka-stomatologiczna-czyli-jak-jeszcze-lepiej-dbac-o-zeby/
W wielu przypadkach trwałe usunięcie zębów mądrości okazuje się nieuniknione. Wskazania to zabiegu ekstrakcji ósemek to nawracające stany zapalne jamy ustne spowodowane trudnościami z wyrzynaniem się zęba lub gdy brakuje na niego miejsca w łuku zębowym. Usunięcie zębów mądrości powinno nastąpić również w sytuacji, gdy w miazdze zębowej występują ogniska ropne lub gdy jest całkowicie zepsuty. W opisanych sytuacjach nie warto zwlekać z ekstrakcją ósemek, które stanowią jedynie zbędny element uzębienia.
Ekstrakcja ósemek – czy zabieg jest bolesny?
Chirurgiczne usuwanie ósemek jest zabiegiem przeprowadzanym najczęściej pod znieczuleniem miejscowym, przez co ekstrakcja zębów jest bezbolesna. Warto wybierać tylko sprawdzone gabinety stomatologiczne, np. jak warszawska klinika https://www.stomatologiajarzebiny.pl/, gdzie usunięcie ósemek przebiega w warunkach w pełni sterylnych, odpowiednio dostosowanych do potrzeb pacjentów. Choć zabieg usuwania trzecich zębów trzonowych nie należy do najbardziej inwazyjnych, to warto oddać się w ręce doświadczonych stomatologów.