16.5 C
Warszawa
poniedziałek, 2 października, 2023

Co to jest nadzór inwestorski?

Nadzór inwestorski może zostać nałożony na konkretną budowę na różne sposoby. Czym on jednak charakteryzuje się w praktyce?

Czym właściwie jest nadzór inwestorski?

Budowa jakiegokolwiek nowego obiektu to naprawdę spore przedsięwzięcie, choć oczywiście sytuacja może się komplikować w zależności od tego, o jak ogromnej inwestycji tutaj mówimy. Budowa domu, choć oczywiście dla osoby, która jest inwestorem jest często naprawdę ambitną i czasochłonną kwestią, w świetle prawa budowlanego nie wydaje się być aż tak skomplikowana, jak chociażby tworzenie nowego obiektu usługowego w centrum miasta. Zdarza się, że na konkretne prace nakładany jest tak zwany nadzór inwestorski.

Czym on jednak tak właściwie jest? Ogólnie rzecz ujmując, nadzór inwestorski to wszelkiego rodzaju działania mające na celu kontrolowanie wszelkich etapów budowy oraz zapewnienie, że odbywa się on zgodnie z pierwotnym projektem we wszystkich aspektach. Dodatkowo osoba pełniąca taki nadzór ma za zadanie kontrolować rozliczenia, a także pozostaje w kontakcie z inwestorami oraz ekipą budowlaną.

Czym charakteryzuje się właściwie nadzór inwestorski?

Nadzór inwestorski, bardzo często pełniony przez osobę na takim stanowisku, jak inwestor zastępczy, może być nałożony na dwa sposoby. Pierwszą sytuacją jest moment, w którym to na taki ruch decyduje się sam inwestor pierwotny, który nie jest w stanie dostatecznie dobrze i często nadzorować wszelkich procesów. Możemy tutaj jednak wspomnieć jeszcze o sytuacji, w której to nadzór jest nakładany odgórnie przez odpowiednie organy. Najczęściej wpływ na podjęcie takiej odgórnej decyzji będzie miało na przykład ogólne skomplikowanie projektu czy możliwy negatywny wpływ na środowisko, jeżeli projekt nie zostanie wykonany zgodnie z pierwotnym planem.

Jak znaleźć odpowiednie osoby od nadzoru inwestorskiego?

Szukając odpowiedniej osoby, która zajmie się nadzorem inwestorskim, jesteśmy w stanie wspomnieć o freelancerach, a także o firmach zajmujących się usługami budowlanymi tego typu.

Najnowsze artykuły