-2.8 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Co wpływa na cenę mieszkania od dewelopera?

Ceny mieszkań w Polsce nie należą do niskich. Co konkretnie kształtuje wysokość cen nieruchomości mieszkalnych od deweloperów?

Aktualnie Polacy mają do dyspozycji szeroką gamę ofert nieruchomości – to zarówno mieszkania nowe, które oddaje deweloper, jak również mieszkania z drugiej ręki, czyli używane. Ceny nieruchomości mieszkalnych tego rodzaju mogą wynosić od około 4000 złotych za metr kwadratowy do nawet ponad 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Aktualnie, w większości dużych miast w kraju klienci muszą przygotować się na średni koszt rzędu 6000-7000 złotych za metr kwadratowy nieruchomości, jeśli chcą nabyć ją od dewelopera. Co dokładnie kształtuje ceny nieruchomości na rynku pierwotnym?

1. Lokalizacja

Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem warunkującym ceny mieszkań jest ich lokalizacja. Pod uwagę należy wziąć tutaj zarówno lokalizację na mapie Polski, jak również w konkretnym mieście. Najwięcej zapłacimy za mieszkania w dużych miastach, na przykład w Warszawie, Krakowie czy w Gdańsku. Ceny będą jeszcze wyższe wtedy, gdy lokal będzie położony w centrum takiego miasta lub w jego popularnej dzielnicy. Osoby poszukujące tanich mieszkań powinny skupiać się głównie na ofertach poza centrum, na obrzeżach większych miast lub w mniejszych miastach.

2. Metraż

Na koszt zakupu ma także wpływ metraż nieruchomości, czyli liczba jego metrów kwadratowych. Chodzi tutaj nie tylko o bezpośrednie przełożenie jego wielkości na cenę, ale również o fakt, że nieruchomości mniejsze są w większości przypadków droższe od większych przy przeliczeniu ceny na metr kwadratowy – różnica może wynosić nawet około 1000 złotych!

3. Kondygnacja

Cenę nieruchomości, która dyktuje deweloper, kształtuje również kondygnacja. Generalnie, najwięcej zapłacimy za mieszkania położone na wyższych piętrach, ale to na najwyższym na ogół jest nieco tańsze, chyba że posiada dostęp do własnego tarasu. Najtańsze są mieszkania na parterze, które cieszą się mniejszym zainteresowaniem wśród klientów.

4. Wykończenie

Najmniej kosztuje mieszkanie w standardzie deweloperskim, które wymaga dalszych prac wykończeniowych. Lokal wykończony „pod klucz” to koszt wyższy od około 500 do 1200 złotych za metr kwadratowy.


Więcej szczegółowych informacji znajdziecie na ronson.pl.

Najnowsze artykuły