-3.3 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Czerpnie aluminiowe – jak je wybrać?

System wentylacji zapewnia komfortowe funkcjonowanie mieszkańców budynku. Właściwie zaprojektowany i zamontowany pozwala im na oddychanie czystym i świeżym powietrzem. To z kolei przekłada się na zmniejszenie chorób górnych dróg oddechowych. Dlatego też bardzo ważny jest wybór poszczególnych elementów wentylacji.

Elementy wentylacji – jakie są ważne?

Czerpnie aluminiowe i wyrzutnia to dwa istotne elementy systemu wentylacji z odzyskiwaniem ciepła. Ich zadaniem jest pobieranie lub usuwanie powietrza z systemu wentylacji. To proste w swej budowie elementy, ale bardzo istotne. Czerpnie pobierają powietrze z zewnątrz, oczyszczają je i posyłają systemem wentylacji do kolejnych pomieszczeń budynku. Wyrzutnie, natomiast to elementy, które usuwają zużyte i zanieczyszczone powietrze na zewnątrz. Co ważne, czerpnie zabezpieczają system wentylacji przed insektami i zanieczyszczeniami. Aby każdy z elementów wentylacji prawidłowo działał, ważne jest, aby były one odpowiednio dobrane i zamontowane. Czerpnie nie powinny być montowane w miejscu, gdzie istnieje ryzyko zaciągnięcia powietrza z wyrzutni. Najlepiej gdy są zamontowane w miejscu, w którym można pobrać najczystsze i najchłodniejsze powietrze. Dobrze jest zamontować na północnej lub  północno-wschodniej ścianie budynku. 

Jak wybrać czerpnie aluminiowe?

Zasada efektownego działania systemu klimatyzacji polega nie tylko na odpowiednim projekcie, ale przede wszystkim na doborze poszczególnych elementów. Czerpnie aluminiowe, wyrzutnie czy zaślepka wentylacyjna powinny pochodzić od renomowanych producentów, wykonane z najwyższej jakości materiałów. To gwarantuje ich bezawaryjne działanie przez długi czas. 

Jak wybrać czerpnie aluminiowe? Należy kierować się wytycznymi projektu wentylacji. Rodzaj wentylacji wpływa na rodzaj czerpni. Ich odpowiedni dobór ma wpływ na czystość powietrza i prawidłowe działanie wentylacji. Wybierając czerpnie, warto sięgać po te wykonane z najwyższej jakości materiałów i posiadające odpowiednie certyfikaty. 

Najnowsze artykuły