-2.8 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Czy w 2023 roku można stać się niezależnym energetycznie?

Rosnące ceny energii elektrycznej i inflacja, to powody, dla których wielu właścicieli domów jednorodzinnych, przedsiębiorstw i innych budynków, zastanawia się nad tym, co mogą zrobić, aby byli niezależni energetycznie i czy w 2023 roku mają jeszcze taką możliwość. Rozwiązaniem takiego problemu może być inwestycja w fotowoltaikę, dzięki której nie będziemy musieli martwić się o wysokie rachunki za prąd, a także przerwy w dostawach energii elektrycznej. Jak stać się niezależnym energetycznie w 2023 roku? Podpowiadamy.

Jak zagwarantować sobie niezależność energetyczną w 2023 roku?

Niezależność energetyczną w 2023 roku najłatwiej osiągnąć decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, ponieważ takie systemy są łatwo dostępne i doskonale spełniają swoje zadanie w wielu lokalizacjach. Wśród odnawialnych źródeł energii, które mogą nam pomóc uzyskać niezależność energetyczną, można wymienić również inne instalacje, które będą wykorzystywały również inne źródła energii niż słońce, a więc na przykład wiatr czy wodę.

Takie rozwiązania obecnie w Polsce nie są jeszcze zbyt popularne, a koszt urządzeń na przykład z zakresu energetyki wiatrowej jest dużo wyższy niż cena, jaką musimy zapłacić za panele słoneczne w Poznaniu. Dodatkowo znacznie łatwiej jest znaleźć odpowiednią lokalizację na działce do montażu fotowoltaiki niż urządzeń, które pobierają energię z wiatru. Dlatego najłatwiej zagwarantować sobie niezależność energetyczną w 2023 roku, wykorzystując w tym celu fotowoltaikę.

Zobacz także: https://informator.com.pl/dlaczego-panele-sloneczne-w-2023-roku-to-najlepszy-pomysl/

Czy fotowoltaika się opłaca?

Na montaż instalacji fotowoltaicznych decyduje się coraz więcej inwestorów zarówno prywatnych właścicieli domów, jak i przedsiębiorców. Jest to rozwiązanie już dobrze znane i przetestowane. Dlatego stosunkowo łatwo jest określić jego opłacalność. W przypadku standardowych domów jednorodzinnych montaż takich systemów zazwyczaj zwraca się po 5-7 latach, podczas gdy żywotność paneli to nawet 30 lat. Żeby jednak fotowoltaika faktycznie się opłacała i pozwoliła nam osiągnąć niezależność energetyczną, musi być odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb, a więc ilości zużywanego rocznie prądu.

Niezwykle istotne jest, by fotowoltaika była właściwie zamontowana, aby jej efektywność była jak najwyższa. Z tego powodu, decydując się na zakup paneli słonecznych, warto korzystać z usług specjalistów, którzy pomogą nam nie tylko w doborze odpowiedniej mocy takich elementów, ale także we właściwym ich montażu. Taką pomoc znajdziemy na przykład na: https://yugo.solar/montaz-fotowoltaiki-poznan. Pamiętajmy, że na opłacalność tej inwestycji ma wpływ wiele czynników. Na część z nich mamy wpływ, na inne z kolei nie.

Panele fotowoltaiczne to jeden ze sposobów, by w 2023 roku stać się niezależnym energetycznie. Ze względu na wysokie ceny prądu, inwestycja ta staje się coraz bardziej opłacalna. Na uwagę zasługuje również fakt, iż w wielu przypadkach decydując się na montaż odnawialnych źródeł energii, możemy skorzystać z szeregu dopłat i dotacji do zakupu paneli.

Najnowsze artykuły