7 C
Warszawa
niedziela, 3 marca, 2024

Czym są stacje transformatorowe?

Nazywane również stacjami trafo lub trafo stacjami, montowane są w miejscach, gdzie ma się do czynienia z przekazaniem energii elektrycznej do końcowego odbiorcy. To właśnie ona odpowiedzialna jest nie tylko za dystrybucję energii elektrycznej, ale także za jej podział.

Stacja transformatorowa – po co się ją stosuje?

Stacje transformatorowe w Odolanowie mają dwa główne zadania do wykonania. Mowa tutaj o:

  • zmiana napięcia,
  • rozdział energii elektrycznej.

Nic więc dziwnego, że stacje trafo to temat z jakim związane są tak naprawdę instalacje elektryczne w Odolanowie. Dobór takich trafo stacji nie należy jednak do najłatwiejszych, ponieważ dzieli się je na kilka grup. Mianowicie mowa tutaj o stacjach napowietrznych (słupowe stacje transformatorowe), stacjach wnętrzowych, stacjach kontenerowych (z obsługą zewnętrzną lub wewnętrzną), stacjach mobilnych. Wybór dedykowanej stacji uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od miejsca, gdzie takie urządzenie ma być wykorzystane.

Stacje transformatorowe – zastosowanie

Stacje transformatorowe w Odolanowie stosuje się w wielu miejscach. Mowa tutaj dokładnie o:

  • zakładach wydobywczych,
  • zakładach przemysłowych,
  • w OZE,
  • na miejscach obsługi stacji kolejowych i tramwajowych,
  • na placach budowy – w tym przypadku ma się do czynienia z mobilnymi stacjami trafo.

Trzeba przyznać, że są one tak samo ważne, jak instalacje elektryczne w Odolanowie. Jak było wyżej opisane, do wyboru są różnego rodzaju stacje. Można jednak powiedzieć, że każda z nich bazuje na tej samej zasadzie, jeżeli chodzi o budowę. Otóż tego typu stacje składają się z poszczególnych części: rozdzielnia niskiego napięcia, rozdzielnia średniego napięcia, transformator i urządzenia pomocnicze. Nie można zapomnieć o tym, że obsługa takiego urządzenia wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy. Tym bardziej że całość zostaje podłączona do instalacji elektrycznej. Zachowanie bezpieczeństwa jest w tym wypadku priorytetem.

Najnowsze artykuły