Dach płaski balastowy — czym się odznacza?

Podczas budowy nowych inwestycji często wykorzystuje się dach płaski balastowy. Zastosowanie tego rodzaju konstrukcji ma wiele korzyści. Czym odznacza się dach balastowy?
Jak wygląda budowa dachu balastowego?
Dach płaski balastowy jest często wykorzystywany przez deweloperów, którym zależy na nowoczesnym wyglądzie osiedla. Konstrukcja dachu, która składa się z warstw niepołączonych ze sobą na stałe, jest możliwa do wykonania w szybszym czasie, dzięki czemu można zaoszczędzić na kosztach budowy. Co więcej, ostatnia warstwa balastowa, którą stanowi ziemia, kamienie lub żwir, może mieć również dodatkowe zastosowanie. Stanowi ona często bazę to stworzenia dachów zielonych. Można na nich posadzić trawę lub zasiać inne rośliny, a nawet posadzić drzewa. Pozwala to wykorzystać duże przestrzenie dachowe do stworzenia miejsc biologicznie aktywnych. Jest to szczególnie istotne w miejscach, gdzie zabudowa jest gęsta i niemożliwe jest stworzenie ogródków, parków czy miejsc rekreacyjnych. Dzięki temu, że na zielonych dachach można umieścić również ławki czy sprzęty do ćwiczeń, mieszkańcy mają możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu bez konieczności wyjeżdżania poza osiedle.
Dach balastowy a ochrona środowiska
Wspomniana wcześniej możliwość utworzenia na płaskim dachu balastowym powierzchni czynnej biologicznie ma korzystny wpływ na środowisko. Zasiana zieleń i posadzone drzewa produkują więcej tlenu i pozwalają pozbyć się trujących substancji z powietrza. Dodatkowo dach balastowy stwarza odpowiednią przestrzeń do montażu paneli solarnych. Aby sprawdzić, w jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Pozwolą oni odpowiednio zaplanować instalację paneli oraz całej instalacji, tak aby była ona najkorzystniejsza dla mieszkańców budynku. Niektóre firmy zajmujące się instalacjami fotowoltaicznymi świadczą również inne usługi, jak np. produkują wyposażenie jachtów i statków.