Dobry zarządca nieruchomości – czyli jaki?
Zarządca nieruchomości to funkcja naprawdę odpowiedzialna. Jakie cechy musi mieć taka osoba i jakie wymagania musi ona spełniać?
Jakie obowiązki ma zarządca nieruchomości?
Zarządca nieruchomości to bardzo odpowiedzialna funkcja, obarczona sporą ilością obowiązków. Osoba czy podmiot podejmujący się takiej pracy musi być świadom ciężaru tej funkcji i wiedzieć, jak się na tym stanowisku zachowywać. Na szali leży bowiem przede wszystkim dobro mieszkańców oraz poziom ich życia we wspólnocie czy w bloku, który jest zarządzany. Co jednak musi na co dzień robić zarządca nieruchomości? Przede wszystkim zapewnia on obsługę prawną wspólnoty. Do tego grupy należą takie zajęcia, jak księgowość wspólnot mieszkaniowych w Bydgoszczy, utrzymywanie płynności finansowej na przykład za pośrednictwem zbierania czynszu i nawiązywania umów z dostawcami, kontrolowanie pracy pogotowi technicznych, czy aktualizowanie spisu lokatorów. Nie można również zapominać o tak ważnych kwestiach, jak nadzór techniczny nad nieruchomością, a także pilnowanie zgodności technikaliów budynku z literą prawa.
Czy zarządca nieruchomości musi być odpowiednio wykwalifikowany?
Jeszcze do niedawna w polskim prawie jasno były wspomniane wymogi, jakie musi spełniać zarządca nieruchomości – musiał on mieć wyższe wykształcenie, odpowiednią licencję wymaganą do wykonywania takiej funkcji, a także być niekaranym. Choć formalnie te reguły zostały zniesione, trudno jest wyobrazić sobie sytuację, w której zarządcą nieruchomości zostaje osoba czy podmiot nieposiadający odpowiednich kwalifikacji czy kompetencji.
Administrator a zarządca nieruchomości – czy są tu jakieś różnice?
Choć często zwroty „administrator nieruchomości” i „zarządca nieruchomości” są używane wymienne, oficjalnie odwołują się one do dwóch innych funkcji. Administrator nieruchomości bowiem nadzoruje bieżące czynności wspólnoty oraz ją obsługuje. Zarządca zaś poza takimi zadaniami musi jeszcze dbać o eksploatację, aspekty prawne oraz bezpieczeństwo.