Doniczki ogrodowe – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?
Doniczki ogrodowe, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej wykorzystywane są do ozdoby przestrzeni znajdujących się na zewnątrz budynku, lecz niektóre modele można wykorzystywać również wewnątrz takiego obiektu. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych możemy znaleźć szeroką gamę donic wykonanych z różnych materiałów, w wielu wzorach i kolorach. Podczas zakupu takich produktów, istotna jest ich estetyka, lecz warto zwrócić uwagę również na ich funkcjonalność. Czym kierować się, wybierając doniczki ogrodowe? Podpowiadamy.
Z jakiego materiału wybrać doniczki ogrodowe?
Obecnie dostępne w sklepach doniczki ogrodowe, występują w szerokiej gamie kolorystycznej i stylistycznej. Jednak jednym z najważniejszych aspektów, który warto uwzględnić podczas zakupu tego typu produktów, jest materiał, z którego są wykonane. Zależą od niego nie tylko aspekty estetyczne tego typu wyrobów, ale również ich funkcjonalność.
Obecnie największą popularnością cieszą się modele wykonane z tworzyw sztucznych, ponieważ są one stosunkowo tanie i jeżeli wybierzemy produkt wytworzony z wysokiej jakości materiałów, najprawdopodobniej będzie on mrozoodporny, odporny na działanie promieniowania słonecznego, a także innych czynników atmosferycznych.
Zarówno początkujący, jak i zaawansowani ogrodnicy, bardzo często decydują się na zakup donic ceramicznych, dzięki którym rośliny mają lepszy dostęp do tlenu, a także glinianych, charakteryzujących się podobnymi właściwościami. Na rynku jednak znajdziemy również modele drewniane, metalowe, z rattanu, a także technorattanu.
Doniczki ogrodowe – jak dobrać je do rośliny?
Donicę ogrodową należy dostosować do konkretnej rośliny. Dlatego np. doniczka wysoka najlepiej sprawdzi się w przypadku większych bylin. Można w niej zasadzić krzewy, a nawet drzewa, na przykład palmy, draceny czy juki. W mniejszych doniczkach z kolei najlepiej umieścić zioła, kwiaty ozdobne i niewielkie rośliny liściaste. Wybierając donice, należy kierować się nie tylko wielkością byliny, ale także jej systemem korzeniowym i od niego uzależnić jej głębokość.