16 C
Warszawa
niedziela, 24 września, 2023

Gres – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Gres to rodzaj płytek ceramicznych, wykorzystywanych do wykańczania mieszkań. Może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dzięki płytkom gresowym można na powierzchni uzyskać wzory, imitujące inne materiały wykończeniowe. Gdzie najlepiej wykorzystać gres?

Jakie zastosowanie ma gres?

Gres są to płytki, powstałe z kamionki szlachetnej. Jest to mieszanina gliny, piasku kwarcowego, kaolinu, szamotu i skalenia. Od proporcji użytych materiałów, zależą dokładne właściwości gresu. Jest to materiał o wysokiej odporności na uszkodzenia i niezwykle twardy. Wybierając płytki, na przykład gres FLOOR GRES, najlepiej kierować się klasą ścieralności gresu. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych wystarczy IV klasa ścieralności. Wyższe klasy sprawdzają się najlepiej na zewnątrz.

Gres, najczęściej stosowany jest na podłogę. Występuje w wielu wzorach i kolorach. Charakterystyczne dla tego produktu jest możliwość nadania mu różnej faktury i formatu. Najczęściej wybieranym jest gres imitujący drewno, granit czy inne kamienie naturalne. Gres można zastosować na podłodze w każdym pokoju w mieszkaniu, jak również na zewnątrz – na tarasie, balkonie czy na schodach. Jego powierzchnia zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się. Gres często stosowany jest w pomieszczeniach o dużej wilgotności, na przykład w łazienkach.

Jakie są rodzaje gresu?

W sklepach dostępne są różne rodzaje gresu, na przykład płytki gresowe FLOOR GRES dostępne są w wielu kolorach, ale również rodzajach. Gres techniczny jest najbardziej wytrzymały i odporny na zarysowania i szorowanie. Jego powierzchnia jest antypoślizgowa. Może być stosowany w piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych czy magazynach. Gres porcelanowy z kolei, charakteryzuje się małą porowatością. To jeden z najczęściej wybieranych rodzajów gresu. Jest odporny na zmiany temperatur i uszkodzenia, takie jak zarysowanie czy ścieranie. Świetnie sprawdzi się we wnętrzach. Jest często wybierany przez osoby, którym zależy na estetycznych i eleganckich wnętrzach.

Najnowsze artykuły