Grzyby suszone – dlaczego są tak popularne?
W wielu sklepach można bez problemu kupić różne gatunki suszonych grzybów. Można też spotkać takie produkty w spiżarkach osób, które lubią kulinarne eksperymenty. W porównaniu do grzybów świeżych, suszone można przechowywać przez długi czas. Są one tak samo pachnące i smaczne jak tuż po zebraniu.
Grzyby suszone – czym się charakteryzują?
Właściwie przygotowane grzyby suszone zachowują na długi czas korzystne właściwości smakowe oraz mocny zapach. Przed wysuszeniem czyści się je z osadu, pozostałości ściółki i ewentualnych insektów. Suszenie odbywa się na powietrzu, na specjalnych rafach oraz coraz częściej suszarkach elektrycznych.
Suszone grzyby zmieniają się wizualnie – odparowuje z nich woda, zmienia się kolor (przeważnie na ciemniejszy), stają się twarde i mniejsze. Dla uzyskania najlepszych efektów nie suszy się grzybów w całości, ale wcześniej tnie np. na paski. Produkt odzyska częściowo kolor i jędrność po namoczeniu i ugotowaniu.
Jakie grzyby suszone będą najlepsze?
Miłośnicy grzybów mają różne ulubione gatunki, ale są też takie grzyby, które cechują uniwersalne wysokie walory. Przykładem jest na pewno borowik suszony. Nie na darmo grzyb ten określany jest „królem”. Zachowuje on jaśniejszą barwę nawet w postaci suszonej. Ma wyjątkowo wyrazisty smak i zapach.
Z uwagi na te właściwości, suszony borowik szlachetny z reguły jest najdroższym produktem tego typu. Dostępny np. w sklepach spożywczych cechuje się najwyższą ceną za kilogram, potrawy z jego dodatkiem również są drogie. Jednak warto zapłacić, nawet nie będąc fanem grzybowych dań, bo jest naprawdę wyjątkowy.
Grzyby suszone – łatwe do pozyskania?
Zdobycie porcji suszonych grzybów nie musi polegać na zakupie. Można też zebrać świeże, oczyścić i wysuszyć. Na pewno będą miały niepowtarzalny smak i aromat. Trzeba jednak znać się na gatunkach grzybów i umieć je rozpoznać. To sprawia, że grzyby suszone są wartościowe – nie każdy potrafi je zebrać i poddać suszeniu.
Podsumowując, popularność suszonych grzybów wynika z ich wyjątkowego smaku i aromatu. Są to produkty naturalne, wykorzystywane do przygotowywania potraw lub służące jako dodatek do nich.