Jak działa producent pelletu?
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do poszukiwania ekologicznych i efektywnych źródeł energii. Jednym z popularnych rozwiązań jest wykorzystanie pelletu, czyli sprasowanych biomateriałów, jako paliwa. Aby lepiej zrozumieć ten proces, warto przyjrzeć się mechanizmowi działania producenta pelletu.
Przygotowanie surowca
Pierwszym etapem produkcji pelletu jest przygotowanie odpowiedniego surowca. Producent pelletu Bodek korzysta z różnorodnych biomateriałów. Większość takich firm wykorzystuje drewno, słomę, trzcinę cukrową czy odpady rolnicze. Surowce te są poddawane procesowi rozdrobnienia i suszenia, celem uzyskania odpowiedniej wilgotności oraz jednolitej struktury. Ten etap ma kluczowe znaczenie dla jakości finalnego produktu, gdyż właściwie przygotowany surowiec wpływa na efektywność spalania i kaloryczność pelletu.
Proces kompresji
Kolejnym krokiem w produkcji pelletu jest proces kompresji. Rozdrobniony i osuszony surowiec jest poddawany dużemu naciskowi oraz temperaturze, co powoduje, że materiał ulega zagęszczeniu. Nieodzowne jest w takim przypadku wysokie ciśnienie, które można uzyskać z użyciem specjalistycznych maszyn zaprogramowanych do konkretnych wymagań projektu. W wyniku tego procesu powstają małe, cylindryczne granulki – jest to właśnie pellet. Kluczowe jest utrzymanie odpowiednich parametrów temperatury i ciśnienia podczas kompresji, aby uzyskać pellet o jednolitej gęstości i kaloryczności.
Chłodzenie i pakowanie
Po wytworzeniu pelletu, następuje etap chłodzenia. Nowo wyprodukowany pellet może mieć wysoką temperaturę, dlatego też jest one kierowany na taśmy chłodzące, gdzie zostaje schłodzony do odpowiedniej temperatury. Chłodzenie ma za zadanie utrzymać integralność i trwałość pelletów oraz zapobiec deformacjom wynikającym z nagłego zmniejszenia temperatury. Kolejnym krokiem jest proces pakowania. Pellet pakowany jest zwykle w worki lub duże pojemniki, gotowe do dalszej dystrybucji i wykorzystania jako ekologiczne źródło energii.