Kierowca – wymagania i kwalifikacje
Praca zawodowego kierowcy nie wymaga tylko cierpliwości, ale jest to z pewnością zawód, który niesie ze sobą odpowiedzialność oraz rozwagę. Jest to na tyle wymagająca profesja, że jej działanie regulowane zostało odpowiednimi przepisami prawa oraz kwalifikacjami. Jakimi? Podpowiadamy.
Kierowca zawodowy – praca
Rynek pracy jest silnie rozwinięty w branży transportowej, logistycznej oraz spedycyjnej. Choć wielu osobom, praca kierowcy kojarzy się podróżami i odkrywaniem nowych miejsc to nic bardziej mylnego. Profesja ta regulowana jest odpowiednimi przepisami, których firmy muszą bezwzględnie przestrzegać. Czas prowadzenia pojazdu w ciągu dnia może wynosić tylko i wyłącznie 9 godzin. W trakcie jazdy, kierowca jest zobligowany do robienia przerw. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza, że osoba na drodze ponosi odpowiedzialność za siebie, ale dba również o bezpieczeństwo innych osób. Warto zaznaczyć, że to TGZ ułatwia ewidencję pracy kierowców.
Kierowca – odpowiednie kompetencje
Nie ulega wątpliwości, że praca dla kierowców jest rozwojowym zawodem, między innymi ze względu na fakt, że stale można podnosić swoje kwalifikacje.
Aby w ogóle zacząć myśleć o pracy zawodowego kierowcy, musimy posiadać prawo jazdy kategorii B, które daje nam odpowiednie uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Aby je zdobyć, wymagane jest ukończenie 18 lat oraz orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Podczas badań sprawdzany jest narząd słuchu, wzrok, równowaga, oraz takie układy jak nerwowy i oddechowy. Istotną kwestią jest wykluczenie cukrzycy. Gdy jesteśmy gotowi, możemy zapisać się na kurs. Kierowca zawodowy zobowiązany jest również do posiadania dokumenty, który potwierdzi zdolność prowadzenia pojazdów wielkogabarytowych. Jeśli na starcie wybierzemy planowaną ścieżkę kariery zawodowej to wybór kategorii spośród takich jak C, C+E, D lub D+E, nie powinien stanowić dla nas problemu.
Osoba zainteresowana pracą w tym zawodzie musi uzyskać specjalne świadectwo, które daje potwierdzenie zdobytych kwalifikacji. Co ciekawe, na kategorie prawa jazdy inne niż B, prócz wymaganego zaświadczenia o braku zdrowotnych przeciwwskazań, istotną kwestią jest również otrzymanie pozytywnego wyniku badań psychologicznych. Testy te mają na celu sprawdzenie między innymi poziomu koncentracji, temperamentu oraz ogólnej sprawności intelektualnej.
Kluczową kompetencję w zawodzie kierowcy jest przede wszystkim koncentracja. Ostrożność w tym zawodzie to podstawa i jest niezbędna, aby zadbać na drodze o bezpieczeństwo swoje i innych kierowców. Nie zapominajmy również o cierpliwości. Często zdarza się, że kierowcy muszą stać w długich korkach. W tym zawodzie ważne jest również opanowanie oraz odporność psychiczna.