9.8 C
Warszawa
niedziela, 3 marca, 2024

Kurs szczepień dla pielęgniarek – kiedy jest konieczny i jak przebiega?

Pielęgniarki, które chciałyby wykonywać samodzielnie szczepienia ochronne, ale nie mają do tego odpowiednich uprawnień, muszą wziąć udział w kursie szczepień.

Kiedy konieczne jest zapisanie się na kurs szczepień?

Kurs szczepień – https://www.v-med.pl/kursy-szczepien-dla-pielegniarek/ dotyczy teorii i praktyki prawidłowego wykonywania szczepień w różnych grupach wiekowych – u dzieci oraz u dorosłych.

Tego typu kursy skierowane są do pracowników ochrony zdrowia, którzy chcą prowadzić szczepienia samodzielnie. Najczęściej korzystają z nich pielęgniarki oraz położne, ale również wybierają je inne osoby, na przykład farmaceuci.

Zapisanie się na kurs szczepień jest wobec tego kluczowe, gdy konieczne jest przeprowadzanie tego procesu we własnym zakresie przez pracownika ochrony zdrowia, który nie ma do tego uprawnień.

Jaki program ma kurs szczepień?

Kursy szczepień składają się zarówno z części teoretycznej, jak i z części praktycznej. Łącznie trwają one 80 godzin, z czego 35 przeznaczonych jest na teorię, a 45 na praktykę w placówkach ochrony zdrowia.

Kurs odbywający się w zakresie szczepień zwykle obejmuje takie tematy:

  • Harmonogram szczepień w Polsce,
  • Rodzaje szczepionek i ich działanie,
  • Zasady przeprowadzania szczepień,
  • Zasady dotyczące wykonywania i odczytania próby tuberkulinowej,
  • Przygotowanie pacjenta do szczepienia,
  • Prawidłowe przechowywanie szczepionek,
  • Rozpoznawanie niepożądanych odczynów poszczepiennych – NOP-ów,
  • Sprawozdawczość dotycząca szczepień,
  • Prowadzenie działań edukacyjnych dotyczących szczepień,
  • Prawne aspekty szczepień.

Warto wskazać, że organizator prowadzący kurs szczepień może zmienić jego przebieg pod kątem czasu trwania zajęć. Dopuszcza się przeprowadzenie do 8 godzin zajęć teoretycznych na samokształcenie, co oznacza, że mogą być one przeznaczone na zajęcia odbywające się online.

Gdzie organizuje się kursy szczepień?

Kursy szczepień organizowane są w wielu ośrodkach na terenie Polski. Z ich ofertami i adresami można zapoznać się w internecie.

Strony internetowe organizatorów kursów podają dokładne informacje dotyczące ich programów, terminów, liczby dostępnych miejsc, a także kosztów związanych z uczestniczeniem w zajęciach.

Jakie są koszty kursów szczepień?

Koszty związane z uczestniczeniem w kursie zależne są od wybranego ośrodka szkoleniowego. Dodatkowo na cenę wpływa liczba osób uczestniczących w szkoleniu – im będzie ich więcej, tym koszty jego organizacji są niższe.

Najczęściej za kurs szczepień należy zapłacić od około 500 do 800 złotych. Z dokładnymi cennikami kursów szczepień dla pielęgniarek można zapoznać się bliżej w internecie.

Najnowsze artykuły