-2.2 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Laser światłowodowy – charakterystyka i zastosowanie

Całe mnóstwo sprzętów, które nas otaczają powstało dzięki zastosowaniu nowych, innowacyjnych technologii pozwalających na niesamowicie precyzyjną obróbkę i tworzenie zaawansowanych sprzętów i maszyn, w których obecnych jest mnóstwo dokładnych i niestandardowych kształtów. Jaka jest charakterystyka i zastosowanie lasera światłowodowego?

Czego wymaga laser światłowodowy do jego zastosowania?

Każda firma, która chce wykorzystać laser światłowodowy musi pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. To zapewniają między innymi same maszyny. Są one bowiem skonstruowane w taki sposób, żeby zapobiegać niekontrolowanej ucieczce wiązki lasera. Dba o to najbardziej zewnętrzna z trzech warstw lasera światłowodowego, która utrzymuje go w ryzach.

Przy obróbce wielu materiałów nawet z pomocą tak dokładnego narzędzia jak laser światłowodowy przydatna może być profesjonalna filtrowentylacja spawalnicza i przemysłowa. Pozwala ona bowiem na usunięcie z wnętrza zakładu materiałów, które są niebezpieczne dla zdrowia pracowników obsługujących maszyny.

Jakie są zastosowania i charakterstyka lasera światłowodowego?

To co charakteryzuje laser światłowodowy to przede wszystkim niezwykle cienka wiązka takiego lasera. To właśnie ona zapewnia mu taką dokładność, gdyż dzięki niej z pomocą lasera światłowodowego można wykonywać obróbkę z dokładnością co do milimetrów, a nawet i dziesiątych części milimetra, dzięki czemu wszystkie kształty tworzone są z niesamowitą dokładnością.

Laser światłowodowy zapewnia między innymi idealną powierzchnię cięcia. Po wykorzystaniu go rzadko kiedy potrzebna jest dodatkowa obróbka ciętego materiału. Ponadto ma on wysoką prędkość cięcia, a także wąską ścieżkę palenia. Laser światłowodowy zapewnia również pełną automatyzację produkcji, co ma ogromny wpływ na wielką powtarzalność w trakcie produkcji, która jest jedną z najważniejszych kwestii w produkcji przemysłowej. Z tego powodu na laser światłowodowy stawia między innymi branża motoryzacyjna, czy też dekoracyjna, której zależy na wysokiej dokładności.

 

Najnowsze artykuły