-2.2 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Organizacja pogrzebu – krok po kroku

Organizacja pogrzebu jest wydarzeniem przytłaczającym i bardzo stresującym. Jeszcze nie opadły emocje po otrzymaniu wiadomości o śmierci osoby, a już trzeba ochłonąć, aby podejmować racjonalne decyzje. Ten krótki poradnik pomoże Ci w tym, aby dokładnie zaplanować przebieg ceremonii pogrzebowej i o niczym nie zapomnieć.

Wybór zakładu pogrzebowego

Wybór firmy, która zajmie się obsługa pogrzebu to pierwsza rzecz, którą warto zrobić. W ten sposób można odciążyć się od wielu obowiązków – takich jak przygotowanie ciała do pochówku, sala pogrzebowa w Sopocie, organizacja kwiatów oraz obsługa samej uroczystości.

Porównując oferty zakładów pogrzebowych dobrze jest kierować się jakością oferowanych przez nich usług. W końcu każdy chce, aby ostatni pochówek bliskiej osoby był przeprowadzony w sposób godny. Warto wziąć pod uwagę również opinie członków rodziny oraz znajomych, którzy wcześniej organizowali pogrzeby – mogą oni wiedzieć więcej na temat działalności danej firmy.

Wizyta w kościele

Jeśli pogrzeb ma się odbyć w religijny sposób, konieczna będzie wizyta w kościele. Wspólnie z księdzem ustala się nie tylko termin pogrzebu, ale również miejsce pochówku danej osoby. Najczęściej jest to miejsce w grobie rodzinnym lub w jego pobliżu – chyba, że wola zmarłego lub warunki cmentarne są inne.

Powiadomienie gości

To zdecydowanie najtrudniejszy moment organizacji każdego pogrzebu. Powiadomienie bliskich jest wydarzeniem bardzo stresującym, ale należy to zrobić jak najszybciej, aby każdy mógł zaplanować czas na to, aby uczestniczyć w uroczystości pogrzebowej zmarłej osoby.

W przypadku większej rodziny lub dużej liczby znajomych, warto wspomóc się mediami społecznościowymi. Umieszczenie tam krótkiej wzmianki o tym, kiedy odbędzie się pogrzeb pozwoli szybciej dotrzeć do większej liczby osób. Dobrym rozwiązaniem jest również proszenie bliskich o przekazanie stosownych informacji członkom dalszej rodziny – zwłaszcza jeśli nie utrzymuje się z nimi bliższego kontaktu od dawna.

 

Najnowsze artykuły