16 C
Warszawa
niedziela, 24 września, 2023

Rośliny ozdobne — jak wkomponować je w aranżację ogrodu?

Zaprojektowanie i stworzenie pięknego ogrodu to nie lada wyzwanie, dlatego część osób decyduje się na skorzystanie z pomocy architekta krajobrazu. Jednak wielu właścicieli domów aranżuje swoją przydomową przestrzeń samodzielnie. W jaki sposób wkomponować w nią rośliny ozdobne, aby stanowiły piękne uzupełnienie naszego ogrodu? Podpowiadamy.

Jak wykorzystać krzewy ozdobne do stworzenia żywopłotu?

Jednym ze sposobów aranżacji krzewów ozdobnych jest wykorzystanie ich w celu stworzenia żywopłotu. Pełni on funkcję ogrodzenia oddzielającego przestrzeń prywatną od świata zewnętrznego. Wybór gatunków powinien być uzależniony od planowanej wysokości przesłony.

Krzewy ozdobne do ogrodu w Wyszkowie które są najczęściej wykorzystywane to między innymi bukszpan, który osiąga wysokość 2 m. Z kolei berberys występuje w wielu odmianach, z których część może osiągnąć nawet 3 m. Aby stworzyć żywopłot, używane są również klony polne, graby lub buki.

Pojedyncze krzewy ozdobne w aranżacji ogrodu

Krzewy ozdobne mogą być sadzone również pojedynczo. Najczęściej w taki sposób rozmieszcza się rośliny, które posiadają kwiaty. Wśród nich wymienia się między innymi róże, która jest jednym z najpopularniejszych krzewów ogrodowych, jednak potrzebuje słonecznego stanowiska, ponieważ posadzona w cieniu może zapaść na choroby grzybicze.

Do popularnych krzewów ozdobnych sadzonych pojedynczo lub w niewielkich klombach zalicza się również bez. Jego zaletą jest brak szczególnych wymagań uprawowych i mrozoodporność. Roślinę tę należy jednak sadzić z dala od innych, ze względu na to, że jej korzenie są bardzo ekspansywne. Do stworzenia pięknych klombów, a także kompozycji z innymi kwiatami często wykorzystuje się też hortensję ogrodową, która posiada duże kuliste kwiatostany.

Samodzielnie aranżując ogród, warto wykorzystywać rośliny ozdobne łatwe w pielęgnacji. Dobrze na początku gromadzić je w postaci klombów lub żywopłotów, a dopiero po pewnym czasie sadzić je pojedynczo, aby nie wprowadzić do tej przestrzeni chaosu.

 

Najnowsze artykuły