Suszenie kukurydzy – o czym mowa w praktyce?
Kukurydza w Polsce jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych i każdego roku jej plony są dość wysokie, a obszar zasiania potrafi sięgać nawet miliona hektarów. W wypadku hodowania kukurydzy na ziarno nie można jednak sprzedać jej zaraz po zbiorze, gdyż konieczne jest wtedy wykorzystanie procesu takiego jak suszenie kukurydzy. O czym mowa w praktyce?
Gdzie wykonuje się suszenie kukurydzy?
Największe gospodarstwa rolnicze zazwyczaj posiadają własne suszarnie, co pozwala im na zmniejszenie kosztów suszenia. W wypadku mniejszych nie do końca się to opłaca, więc często decydują się one na suszenie kukurydzy w Płońsku z pomocą firmy wyposażonej we własną suszarnię i oferującej usługę suszenia, czy nawet magazynowania ziarna.
Czemu suszy się kukurydza?
W wypadku hodowania kukurydzy na ziarno, tuż po zbiorze plony mają zbyt dużą wilgotność. Zazwyczaj wynosi ona od 30 do 35%, lecz zdarzają się lata, w których sięga nawet 40%, jeśli podczas okresu wzrostu kukurydzy występowały bardzo obfite opady deszczu. Tak wilgotna kukurydza nie jest zbyt użyteczna, dopóki nie zostanie poddana suszeniu i kosztuje znacznie mniej w skupie. Dlatego rolnicy decydują się na suszenie kukurydzy.
Jak wygląda suszenie kukurydzy?
Proces jakim jest suszenie kukurydzy jest dość prosty. W Polsce najczęściej stosuje się suszenie jednoetapowe, lecz dostępne jest również suszenie dwuetapowe, które jest bardziej popularne na zachodzie i zaczyna coraz częściej pojawiać się w Polsce. W jednoetapowym suszeniu kukurydza trafia do suszarni wysokotemperaturowej. Tam przebywa w temperaturze 80 stopni i pod sam koniec procesu dopiero podwyższa się temperaturę do 110 stopni. W ten sposób ryzyko uszkodzenia ziaren.
Gdy kukurydza osiągnie wilgotność poniżej 15%, ziarna są schładzane do około 10 stopni i mogą być już przechowywane, czy też sprzedane w skupie. Suszenie kukurydzy dwuetapowe różni się tym, że kukurydzę schładza się do 17-20 stopni Celsjusza. Wtedy trafia do przechowania, gdzie przy pomocy ciepła z suszenia ogrzewa się powietrze wtłaczane do schładzalnika, dzięki czemu może ono zabierać wilgoć, którą wydzielają ziarna kukurydzy.