-2.2 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Transport drogowy – jak wybrać dobrego partnera w logistyce?

Przewożenie towarów może odbywać się za pomocą różnych metod transportu. Wśród nich bardzo popularny jest transport drogowy, który może odbywać się na dłuższych i krótszych dystansach bezpośrednio do celu. Jak znaleźć dobrego partnera w transporcie towarów?

Transport drogowy – rodzaje

Termin transportu drogowego odnosi się do szeregu różnych typów transportu realizowanego za pomocą pojazdów. Przekłada się to również na szerokie możliwości jego zastosowania.

Do realizacji transportu drogowego wykorzystywane są pojazdy różnych typów, między innymi ciągniki siodłowe wyposażone w różne typy naczep, na przykład plandekowe, chłodnicze, izotermy, nadwozia wymienne. Pozwalają one na transport towarów gabarytowych, umieszczonych na paletach. Do przewożenia towarów w mniejszych ilościach stosowane są pojazdy dostawcze.

Do transportu drogowego zaliczane są między innymi:

  • Transport całopojazdowy – odbywa się z wykorzystaniem całego pojazdu, który wypełniany jest ładunkami tylko jednego klienta.

  • Transport drobnicowy – pozwala na przewóz mniejszych ładunków, w opakowaniach jednostkowych.

  • Transport w kontrolowanej temperaturze – dotyczy tych towarów, które wymagają przechowywania ich w odpowiednich temperaturach, na przykład artykułów spożywczych, farmaceutycznych.

  • Transport ADR – dotyczy towarów niebezpiecznych, które wymagają przewożenia ich w odpowiednich warunkach w zależności od ich wymagań.

Kiedy warto zlecić transport drogowy?

Transport drogowy może być realizowany za pomocą własnej floty firmowej, lecz przedsiębiorcy mogą skorzystać z jeszcze jednej opcji, czyli z usługi outsourcingu transportu prowadzonego przez zewnętrzną firmę.

Zlecenie transportu drogowego jest najkorzystniejszą opcją dla mniejszych firm, które nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi do budowy własnej floty transportowej. Outsourcing zapewnia wtedy dostęp do niezbędnego zaplecza do transportu różnych typów towarów krajowo oraz międzynarodowo. Firma transportowa może wtedy dostarczyć towary zgodnie ze zleceniem klienta.

Transport drogowy – jak wybrać dobrego partnera?

Poszukując sprawdzonego partnera w transporcie drogowym, warto przede wszystkim skoncentrować się na firmach posiadających duże doświadczenie i rozbudowaną flotę, która pozwala na sprawny, terminowy oraz przystępny cenowo transport wielu typów towarów.

Gdy konieczny jest sprawny i terminowy transport drogowy Śląsk jest obszarem, na którym działa wiele firm zajmujących się przewozem towarów. Z ich ofertami można zapoznać się bliżej online.

Najnowsze artykuły