7 C
Warszawa
niedziela, 3 marca, 2024

Zielony dach – budowa od podstaw

Obserwując nowe budynki można zauważyć, że coraz częściej znajdziemy na nich tak zwane zielone dachy. W ten sposób można wprowadzić do aglomeracji miejskich więcej zieleni i skuteczniej walczyć ze smogiem, a także zwiększyć ilość wytwarzanego tlenu w miastach. Jak wygląda budowa zielonego dachu od podstaw i komu ją powierzyć?

Gdzie szukać firmy, która wybuduje zielony dach?

Chcąc posiadać na swoim domu, czy też innym budynku zielony dach budowa jego musi być zaplanowana znacznie wcześniej, gdy zależy nam na ograniczeniu kosztów. Oczywiście można go założyć również na istniejącym budynku. Należy jednak pamiętać, że będzie to droższe, gdyż taka czynność będzie wymagała wzmocnienia konstrukcji dachu.

Firmy, która wykona zielony dach powinniśmy szukać z pomocą internetu. W sieci wystarczy wykorzystać właściwą frazę, która po wpisaniu w polu wyszukiwarki internetowej powinna pozwolić nam na szybkie odszukanie przedsiębiorstw, które zajmują się budową zielonych dachów w naszym regionie.

Budowa zielonego dachu od podstaw

Założenie dachu zielonego wymaga użycia kompletnie innego systemu izolacji. Jest to bowiem dach odwrócony, w którym warstwa izolacji termicznej znajduje się nad warstwą hydroizolacyjnej. Ponadto należy zastosować wzmocniony strop oraz więźbę dachową, która utrzyma na sobie zielony dach bez zagrożenia konstrukcji całego budynku, która mogłaby zostać naruszona w wypadku zamontowania zielonego dachu bez jej wzmocnienia.

Gdy na dachu znajduje się już izolacja, pora na budowę dachu zielonego. Na warstwie izolacyjnej montowana jest tak zwana warstwa przeciwkorzenna, która zabezpiecza izolację wodną oraz termiczną przed uszkodzeniami mechanicznymi. Następnie na niej montuje się warstwę drenażową, która odprowadzi nadmiar wody, warstwę filtrującą, a także warstwę roślinną i wegetacyjną, w której znajdziemy rośliny. Warstwa wegetacyjna jest bardzo ważna, gdyż ma ona bezpośredni wpływ na to, jak rosnąć będą rośliny na zielonym dachu.

Najnowsze artykuły