11.6 C
Warszawa
niedziela, 14 kwietnia, 2024

Zwalczanie prusaków: o jakich zasadach trzeba pamiętać?

Prusaki to niewielkie insekty, które mogą jednak narobić sporo kłopotów. Stanowią poważne zagrożenie dla człowieka, głównie ze względu na przenoszone choroby. Dlatego tak ważne jest zwalczanie prusaków. Jednak aby przyniosło ono oczekiwane rezultaty, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Zatem jak zwalczyć prusaki raz na zawsze? O czym trzeba pamiętać?

Zwalczanie prusaków musi być stuprocentowo skuteczne

Kiedy pojawią się prusaki w domu, wiele osób decyduje się stosować naturalne metody zwalczania. Jako środki na prusaki wykorzystują one różne mieszanki, takie jak cukier puder z proszkiem do pieczenia czy kwas borowy z cukrem. Niewątpliwie zwalczanie prusaków w ten sposób może przynieść pewne rezultaty. Jednak nigdy nie umożliwi likwidacji całej populacji. Jednocześnie wystarczy, że przy życiu zostanie kilka insektów, aby w krótkim czasie cała populacja została odtworzona. Pojedynczy osobnik może jednocześnie znieść nawet kilkanaście jaj, co oznacza, że rozmnażanie następuje bardzo szybko. Zatem jak zwalczyć prusaki w stu procentach skutecznie? Trzeba wezwać fachowców, którzy zastosują jedną z profesjonalnych metod. Skuteczny środek na zwalczanie prusaków to na przykład specjalistyczny żel, wykorzystywany przez takich fachowców, jak firma Stander. Jest to zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają kompetencje umożliwiające pozbycie się całej populacji szkodników.

Najpopularniejsze środki na prusaki

Wspomnieliśmy wyżej o profesjonalnych środkach na prusaki. Jednak czym one tak naprawdę są? Obecnie istnieje niejeden w pełni skuteczny sposób na prusaki. Natomiast do najczęściej stosowanych metod należą:

  • ULV, czyli zamgławianie. Metoda ta polega na aplikacji bardzo drobnych cząsteczek zawierających mikrokapsułki z trucizną na prusaki i inne karaczany.
  • Oprysk szczegółowy – w miejscach bytowania prusaków wykonuje się oprysk wodą, zawierającą środek biobójczy.
  • Żelowanie. W pomieszczeniu rozkładany jest trujący dla prusaków żel. Zawiera on jednocześnie środek wabiący.

Każda z powyższych metod ma swoje plusy i minusy. Metody ULV i oprysk szczegółowy działają natychmiast. Jednocześnie czasami może być konieczne powtórzenie zabiegu, gdyż nie zawsze już za pierwszym razem udaje się zlikwidować wszystkie robaki. Warto również zaznaczyć, że tego typu środki na prusaki mogą być niebezpieczne dla człowieka, dlatego ludzie muszą na jakiś czas opuścić pomieszczenie. Natomiast zwalczanie prusaków poprzez żelowanie trwa odrobinę dłużej, jednak wystarczy jednorazowe działanie, aby pozbyć się całej populacji. Co więcej, jest to metoda, która nie wymaga opuszczenia pomieszczenia przez człowieka.

Jak przygotować mieszkanie na zwalczanie prusaków?

Zanim zostanie zastosowany wybrany sposób na prusaki, czasami konieczne może być przygotowanie mieszkania. W przypadku oprysku szczegółowego i metody ULV należy zabezpieczyć pożywienie i rośliny, a następnie opuścić mieszkanie. Natomiast żelowanie nie wymaga szczególnego przygotowania. Wystarczy odsunąć meble od ścian, udostępniając fachowej ekipie wszystkie zakamarki.

Najnowsze artykuły