16.5 C
Warszawa
poniedziałek, 2 października, 2023

Czy obrazy mogą być dekoracją kuchni?

Kuchnia kojarzy się z miejscem pracy, szybkiego przyrządzenia posiłków. Ma być przestronna, zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy, mieć dużo powierzchni użytkowej. I być dobrze zaplanowana – nikt nie lubi przecież gotować w źle przystosowanej kuchni. Lecz gdyby się nad tym dłużej zastanowić, spędzamy w niej codziennie sporą część dnia, dlaczego więc nie zadbać, by wśród niezbędnych rzeczy, pojawiły się też dekoracje?


Motywy kucharskie na ściany

Problem z większością dekoracji jest jednak taki, że zajmują niezbędne miejsce. Kwiatek w ozdobnej donicy czy figurka mogą zabrać niezbędne miejsce, w które moglibyśmy wstawić wymarzony ekspres. Dlatego doskonałym rozwiązaniem są inspirujące obrazy do kuchni. Jakie? Wszystko zależy od nas. Można iść w motywy typowo kucharskie, prezentując na obrazach owoce, czy całe gotowe dania. Popularnym motywem są różnego rodzaju hasła nawiązujące do kawy, jedzenia, oprawione w ramki lub naklejone bezpośrednio na ścianę, tworząc złudzenie, jakby ktoś przed chwilą na niej napisał.

Efektowne wykorzystanie obrazów kuchennych

Obrazy do kuchni równie dobrze mogą prezentować nasze ulubione miejsca lub takie, które dopiero chcielibyśmy odwiedzić. Poranna kawa z widokiem na Nowy Jork? Jak popularne zdjęcie odpoczywających po pracy, nowojorskich robotników, siedzących na belce kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Dość miasta? Zawsze można gotować obiad z widokiem na Mount Everest, karaibską plażę, czy dziką sawannę. Duże obrazy do kuchni mogą nadać jej przestrzeni, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie. Najlepiej, by imitowały jakieś pomieszczenie, korytarz, czy widok z okna, tak by w pierwszym odruchu chciało się wejść dalej. Dlatego koniecznie muszą być trójwymiarowe. Działają wtedy jak lustra, oszukując ludzki oko i dodając pomieszczeniu kilka centymetrów więcej.

Proste rozwiązania są najlepsze…

Ciekawym rozwiązanie jest także podzielenie jednego obrazu na kilka części i ułożenie ramek w taki sposób, by na ścianie tworzyły coś  rodzaju puzzli. Można tym zabiegiem uzyskać nietypowe i ciekawe kompozycje. Jednak zanim zdecydujemy się na tego typu działanie, warto rozważyć, czy brane przez nas pod uwagę obrazy do kuchni, na pewno będą tak dobrze wyglądać. Z reguły w tym przypadku sprawdzają się obrazy proste, składające się z niewielu elementów. Im więcej na zdjęciu się dzieje, tym trudniej będzie stworzyć odpowiednią kompozycję z ramek, nie tracąc przy tym motywu głównego obrazu.

Ważna jest estetyka…

Jednak zanim zdecydujemy się na taki zakup, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Pomimo że obrazy do kuchni nie będą fizycznie przeszkadzać, wisząc na ścianie, to jednak dobrze byłoby zadbać by nie były bezpośrednio narażone na skraplającą się wilgoć, gorącą parę oraz całą gamę pozostałych czynników. Nawet ukryte za szkłem, pod wpływem wilgoci i temperatur mogą się zniszczyć, a mają przecież naszą kuchnię ozdabiać, a nie przytłaczać brzydkim wyglądem.

Mając pustą ścianę, warto rozważyć, czy nie lepiej powiesić na niej obraz, zamiast coraz modniejszych telewizorów, które stawiamy już w każdym pomieszczeniu. Zamiast tego, obrazy do kuchni, ładnie wypełnią wnętrze i z pewnością zwrócą uwagę każdego, odwiedzającego nasze mieszkanie.

Najnowsze artykuły