Taras na dachu, weranda lub antresola, czyli domy nowoczesne nie muszą być nudne
Chociaż nowoczesne domy zyskują coraz większą popularność, to niektórym błędnie się kojarzą jako zbyt sterylne, minimalistyczne i zimne. Nie ma to nic wspólnego z prawdą, o czym przekonują dostępne projekty.
Takie są domy nowoczesne – www.domoweklimaty.pl, które zachwycają swoją różnorodnością, dzięki czemu łatwo znaleźć właśnie to, na czym nam zależy. Co rusz pojawiają się nowe propozycje, a wśród nich na szczególną uwagę zasługują projekty domów z takimi przestrzeniami, jak taras na dachu, weranda czy antresola.
Weranda – oczywisty wybór
Weranda – określana też jako kryty taras – wydaje się dzisiaj obowiązkowa nie tylko w domu nowoczesnym, ale i w każdym innym. To między innymi dlatego wyprowadzamy się z bloku, by zamieszkać w domku, aby korzystać w pełni z pięknej pogody, a weranda właśnie do tego służy. Jej konstrukcja może być różna – odkryta ze wszystkich stron lub częściowo zamknięta ściankami. Jeśli zaś chodzi o panele dachowe, to mogą być zamykane i wykonane z metalu bądź przezroczyste lub półprzezroczyste (z płyt poliwęglanowych). Dach najczęściej znajduje się na wysokości co najmniej 2,2 metra. Jak się jednak okazuje, nie w każdym domu postawiono na to rozwiązanie…
Taras na dachu – czemu nie?
Ciężko wyobrazić sobie dom bez tarasu, ale na dachu spotykany jest rzadko. To dodatkowa przestrzeń użytkowa, z której korzystać można przez cały okres wiosenno-letni, a może i – jak warunki sprzyjają – jesienny. Po co w ogóle budować taras na dachu – ktoś może zapytać. Najczęściej decydują się na to posiadacze niewielkiej powierzchni działki. Z drugiej strony, jeśli tylko mamy taką ambicję i przeznaczone na to środki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć dwa tarasy – na gruncie i właśnie na dachu.
O czym pamiętać?
Najważniejsze to wiedzieć, że każdy taras dachowy jest też stropodachem. Zawsze, a więc niezależnie od technologii jego wykończenia. Musi być więc prawidłowo zaizolowany przeciwwodnie. Jak zaś pomieszczenie, które znajduje się pod nim, jest ogrzewane, musimy pomyśleć o warstwie izolacji termicznej, na przykład ze styropianu lub wełny mineralnej. Będziemy wtedy pewni, że z domu nie ucieka ciepło. Nie zapominajmy jednocześnie, że o budowie tarasu trzeba już pomyśleć na etapie wyboru projektu.
Kiedy pomyśleć o antresoli?
Antresola sprawdza się tam, gdzie wnętrza są wysokie. Tę dodatkową powierzchnię pod sufitem można przeznaczyć na sypialnie, kącik dla dziecka czy domowe biuro. Budowana jest często w wysokim mieszkaniu, jak loft, choć nie brakuje takich konstrukcji w standardowym wnętrzu. Tak naprawdę wszystko zależy od funkcji, jaką ma pełnić. Jeśli bowiem nie ma dużo miejsca pod sufitem, to zawsze można stworzyć tam półkę, np. na książki.
Antresola – jakie będzie miała przeznaczenie?
Oczywiście wszystko zależy od jej wysokości, dostępne są więc trzy warianty:
- Wersja maksimum – pozwala na swobodne poruszanie się w wyprostowanej pozycji. Powinna mieć minimum 2 metry;
- Wersja pośrednia – służąca do spania. Żeby swobodnie móc usiąść, jej wysokość powinna wynosić minimum 120 cm.
- Wersja minimum – do standardowo wysokich mieszkań. Nie ma tu określonych minimalnych rozmiarów, ale oczywiście nie może być zbyt mała, bo stanie się niepraktyczna.
Jak widać, nowoczesne domy, podobnie jak każde inne, mogą być wzbogacone przez ciekawe rozwiązania. Tylko od nas zależy, na co się zdecydujemy.