-2.8 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Czym jest pompka perystaltyczna i jakie ma zastosowanie?

Pompy dostępne są w wielu wariantach. Jednym z nich jest pompka perystaltyczna. Co warto wiedzieć o tego typu pompach i ich przeznaczeniu?

Co to jest pompka perystaltyczna?

Pompy dzielone są na różne typy przede wszystkim pod względem ich budowy. Pompa jelitowa, określana także jako pompka perystaltyczna – https://www.garenpost.com.pl/pompki-perystaltyczne.html jest rodzajem pompy o nietypowej i rzadko spotykanej konstrukcji.

Pompka perystaltyczna charakteryzuje się wykorzystaniem elastycznego przewodu oraz paska karbowanego, wałka, wirnika oraz rolek. Wszystkie z tych elementów umieszczone są w korpusie. Najczęściej ma on przezroczystą ściankę, co powoduje, że w trakcie pracy można kontrolować przepływ medium.

Pompka perystaltyczna – jak działa?

W trakcie pracy pompka perystaltyczna powoduje zasysanie medium oraz jego przetłaczanie. Pompka przenosi wtedy medium znajdujące się wewnątrz przewodu za pomocą obracającego się wirnika oraz wałka i rolek, które je przetłaczają.

Transport medium wyróżnia się wtedy wysoką efektywnością, a także zachowaniem pełnej szczelności urządzenia. Nie dochodzi wtedy do bezpośredniego kontaktu medium z mechanizmem pompy, co również przekłada się na jej niską awaryjność.

Warto też wskazać, że pompka perystaltyczna wyróżnia się bardzo wysoką precyzją, dlatego też z tego względu znalazła ona zastosowanie tam, gdzie ważne jest dozowanie mediów.

Właściwości pomp perystaltycznych

Ze względu na swoją budowę pompka perystaltyczna jest bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy ważne jest sprawne i efektywne przenoszenie mediów o zróżnicowanych właściwościach.

Bardzo dobrze sprawdza się ona nie tylko w przypadku substancji neutralnych i rzadszych, ale również gęstszych, agresywnych. Również mogą być one używane w przypadku mediów powodujących pojawienie się piany oraz mediów zanieczyszczonych.

Atutem pomp jest również ich wysoka precyzja, co zostało już wcześniej wspomniane. Właśnie dlatego bardzo dobrze nadają się one do dokładnego odmierzania.

W jakich branżach używane są pompki perystaltyczne?

Pompka perystaltyczna jest rodzajem pompy, która obecnie spotykana jest w różnych zakładach przemysłowych, a także używana jest w laboratoriach w celu przetłaczania mediów.

Bardzo popularna jest ona między innymi w przemyśle spożywczym, gdzie służy do transportu różnych typów substancji, na przykład mleka. Stosowana jest też w przemyśle kosmetycznym, ponieważ dobrze nadaje się do transportowania emulsji, a nawet kremów czy past o gęstszej konsystencji. Ponadto używana jest ona również przemyśle chemicznym oraz w branży medycznej, ponieważ nadaje się do transportowania sterylnych płynów.

Najnowsze artykuły