11.6 C
Warszawa
niedziela, 14 kwietnia, 2024

Jak ochronić się przed zimnem na motocyklu?

Letnią część sezonu motocyklowego możemy uznać za zakończoną. Fani jednośladów nie muszą jednak zamykać swoich maszyn w garażach. Nie ma przeciwwskazań, żeby wybrać się na motocyklową podróż jesienią – ma to również wiele zalet. Przygotowując się do podróży, musisz jednak pamiętać o panującym chłodzie, a co za tym idzie, prawidłowym ubiorze. Jak najlepiej chronić się przed zimnem w czasie jesiennych wyjazdów motocyklem? Sprawdź!

Komfort termiczny jest niezwykle ważny w trakcie jazdy jednośladem. Nie tylko wpływa na odporność, ale też na koncentrację kierowcy pojazdu. Jeżeli w ubraniach jest Ci zimno i nieprzyjemnie, ryzyko dekoncentracji i upadku znacząco wzrasta. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniej odzieży.

Dlaczego jesienią na motocyklu jest tak zimno?

Nawet jeżeli za oknem temperatura oscyluje jeszcze w graniach 15-18 stopni, jest to już czas na ubranie ciepłej i dość grubej odzieży motocyklowej. Dlaczego fani jednośladów tak bardzo narażeni są na chłód? Za odczuwaniem zimna stoi przede wszystkim przenikliwy wiatr. Zimne ruchy powietrza bardzo wzmagają się jesienią i zimą, powodując ogromny dyskomfort w trakcie jazdy.

Poza tym w październiku i listopadzie częściej pada deszcz, który może mocno wyziębić organizm. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że wyższa temperatura jesienią zdarza się raczej w porach południowych – wieczorem i rano termometry wskazują najczęściej poniżej 10 stopni Celsjusza, a jazda w takich warunkach bez odpowiedniego przygotowania może być bardzo uciążliwa.

Pamiętaj, że chłód nie tylko obniża koncentrację. Przez zimno nasze mięśnie zaczynają drętwieć, a ścięgna nie reagują tak szybko na sytuację. To oznacza, że droga hamowania motocykla czy wykonywanie innych manewrów może mocno się wydłużyć, a to niestety zwiększa ryzyko niebezpiecznych zdarzeń.

Jak ubrać się na motocykl w czasie jesiennych wyjazdów?

Zacznijmy od odpowiednio dobranej odzieży. Ubrania na sezon jesienny mogą bardzo podnieść Twój komfort termiczny i sprawić, że jazda nawet w chłodzie i wietrze będzie przyjemna. Jak w takim razie ubrać się na wyprawę we wrześniu, październiku czy listopadzie?

Zacznijmy od bielizny. Odzież termoaktywna w postaci spodni, bluzki i kominiarki to niezwykle ważny element wyposażenia każdego fana jednośladów. Sposób wykonania tego typu ubrań sprawia, że ciało ma specjalną powłokę termoizolacyjną. Dzięki temu nie wychładza się, utrzymując ciepło najdłużej jak to możliwe. 

Do odpowiedniej odzieży termoaktywnej dobierz pełne rękawice motocyklowe – najlepiej wykonane ze skóry lub termoizolacyjnych materiałów tekstylnych. Zwróć przy tym uwagę na ich odpowiedni rozmiar. Warto zainwestować także w specjalne spodnie z podszewką przeciwdeszczową lub przeciwwiatrową, gdyż może Cię to osłonić przed przemoknięciem i wymarznięciem w czasie jazdy.

Nie zapominaj, aby zabrać pełne buty na motocykl. Zwróć uwagę, czy mają ciepłą wyściółkę i przeciwdeszczową powłokę. To istotne, ponieważ przemoknięte stopy mogą szybko wychłodzić całe ciało – nawet jeżeli jest ono odpowiednio osłonięte.

Oczywiście kluczem do komfortu termicznego jest również kurtka motocyklowa. Jaka będzie najlepsza na jesienne wyprawy? Zwróć uwagę na to, aby posiadała przeciwwiatrową podpinkę, która zapewni Ci ciepło w trudnych warunkach atmosferycznych. Jeżeli często podróżujesz w chłodne i deszczowe dni, postaraj się wybrać model z dodatkową osłoną antydeszczową. Ciepła kurtka motocyklowa może być wykonana ze skóry lub tkanin tekstylnych, takich jak np. gore-tex. 

Tutaj bardzo ważna uwaga – mimo że egzemplarze odzieży motocyklowej na jesień powinny izolować ciepło, muszą jednocześnie zapewnić pełną oddychalność. Ciasne, krępujące i duszące ubrania nie będą wcale podnosić komfortu jazdy, a wręcz przeciwnie.

Co jeszcze pomoże w walce z zimnem?

Na komfort termiczny w trakcie motocyklowych wojaży wpływa nie tylko odzież. Jeżeli wyruszasz w dalszą trasę, zabierz ze sobą termos z gorącą kawą czy herbatą. Pamiętaj, aby jeść też regularnie ciepłe posiłki. Pamiętaj, że w niektórych motocyklach zamontowane są specjalne nawiewy z ogrzewanym powietrzem (spotykane w maszynach turystycznych), a jeżeli nie – warto zastosować specjalne akcesoria, które emitują ciepło. W nowoczesnych jednośladach możesz włączyć też takie funkcje, jak podgrzewana kierownica czy kanapa. Wszystko, co zwiększy komfort cieplny, jest w tym przypadku na wagę złota. 

Na koniec pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić stan motocykla przed jesienną wyprawą. Szczególnie istotne są tutaj opony (ich bieżnik oraz ciśnienie). Asfalt w październiku czy listopadzie jest bardziej podatny na wychłodzenie i zaczyna robić się śliski. Tylko jednoślad z mocnymi hamulcami i odpowiednim ogumieniem może poradzić sobie z takimi trudnymi warunkami na drodze. 

Najnowsze artykuły