9.6 C
Warszawa
sobota, 24 lutego, 2024

Czym zajmuje się logopeda?

Logopeda jest specjalistą zajmującym się problemami wad wymowy. Współpracuje najczęściej z dziećmi, ale również może pomóc dorosłym. Pomaga diagnozować problemy natury społeczno-psychologicznej.

Kim jest logopeda?

Logopeda to specjalista w kształtowaniu mowy dziecka w okresie rozwoju, a także na późniejszych etapach życia. Jest po części terapeutą, psychologiem i filologiem. Logopeda w Szczecinie zajmuje się pomocą dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Zajmuje się terapią osób z zaburzeniami wymowy (seplenienie, jąkanie, rotacyzm), terapią dzieci z niedosłuchem, rozszczepem i upośledzeniem w różnym stopniu.

Do jego głównych zadań należy zwalczanie problemów z prawidłową komunikacją językową. Pod jego opiekę trafią dzieci z zaburzeniami rozwoju, takimi jak Asperger czy spektrum autyzmu. Może pomagać także osom dwujęzycznym, które mają problemy z adaptacją w nowym środowisku.

Kiedy warto zgłosić się do logopedy?

Logopeda jest specjalistą, który zajmuje się kształtowaniem umiejętności językowych u dzieci i dorosłych. Aby terapia z logopedą była skuteczna, ważne jest by zgłosić się z prośbą o pomoc jak najwcześniej. Psychoterapia online czy zajęcia z logopedą online są równie skuteczne jak te stacjonarne. Najważniejsze jest szybkie zdiagnozowanie problemu. Tylko systematyczne ćwiczenia gwarantują sukces prowadzonej terapii. Dlatego też ważne jest zaangażowanie dziecka i współpraca na linii dziecko-logopeda-rodzic. Krótkie, ale codzienne ćwiczenia (nawet kilka minut) są w stanie pokonać złe nawyki wymawianiowe oraz nie zniechęcą dziecka do pracy.

Sygnały, które powinny zaniepokoić rodziców to: wszelkie wady zgryzu, krótkie wędzidełko językowe czy podejrzenie upośledzenia słuchu, niezrozumiała wymowa, wyraźne opóźnienie w rozwoju.

Korekcja wad wymowy u dorosłych jest możliwa, ale zajmuje często znacznie więcej czasu, ze względy na pamięć mięśniową, która u dorosłych jest znacznie bardziej rozwinięta niż u dzieci. Z korekcji wady wymowy mogą korzystać dzieci, a także aspirujący wokaliści, aktorzy czy lektorzy. Dzięki temu znacząco mogą poprawić umiejętności językowe.

Najnowsze artykuły