-3.3 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Dioptromierz – czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Każdy gabinet okulistyczny powinien być wyposażony w wysokiej jakości sprzęt optyczny, by móc świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Jednym z takich sprzętów, których nie może zabraknąć, jest oczywiście dioptromierz. Czym on tak właściwie jest i do czego służy? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Czym jest dioptromierz?

Jeśli chodzi o dioptromierz, stanowi on niezbędne wyposażenie gabinetu okulistycznego, podobnie jak biometr optyczny czy tablice okulistyczne, które każdy z pewnością kojarzy. Odczytywanie liter i liczb z takich tablic towarzyszy corocznym bilansom, które mają miejsce od najwcześniejszego dzieciństwa.

Pora wrócić jednak do dioptromierza i jego krótkiej definicji. Czym jest dioptromierz? To sprzęt optyczny odpowiedzialny za stwierdzenie, czy dane soczewki i okulary działają dokładnie tak, jak powinny. Poza tym zadaniem dioptromierzy, nazywanych również frontofokometrami, jest badanie rozstawu źrenic oraz mocy rogówkowej. Poznanie tych parametrów pozwala dobrać idealne okulary pacjentowi. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku dobierania okularów pacjentom z astygmatyzmem.

Dioptromierz i jego rodzaje

Dioptromierz to sprzęt okulistyczny, który może mieć różny wygląd. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów dioptromierzy. Jednymi z bardziej podstawowych dioptromierzy są te automatyczne, jednak równie popularne są dioptromierze cyfrowe oraz dioptromierze elektroniczne.

To, jaki rodzaj dioptromierza zostanie zakupiony do gabinetu okulistycznego, zależy tylko i wyłącznie od tego, jakie preferencje mają pracujący tam lekarze okuliści.

Dioptromierz – gdzie ma zastosowanie?

Co ciekawe, dioptromierz to sprzęt okulistyczny, który spotkać można nie tylko w gabinetach okulistycznych. Z powodzeniem wykorzystuje się go również w innych miejscach, takich jak zakłady szlifierskie czy zakłady zajmujące się produkcją różnego rodzaju soczewek.

Jak widać, dioptromierz to niezbędny sprzęt okulistyczny, którego nie może zabraknąć w żadnym dobrym gabinecie.

Najnowsze artykuły