Dobre instalacje grzewcze – czyli jakie?
Ciepło w domu jest absolutnie niezbędne do przetrwania okresu zimowego, w którym temperatury na zewnątrz są na tyle niskie, że bez ogrzewania przebywanie w mieszkaniu byłoby niebezpieczne. Jaka jest więc dobra instalacja grzewcza, która będzie efektywnie ogrzewać cały dom.
Jakie są odmiany instalacji grzewczych?
To jakie instalacje grzewcze Szczecin czy też inne miasta oferują zależy od rodzaju naszego miejsca zamieszkania. W mieszkaniach najczęściej spotkamy instalacje wykorzystujące ciepło z elektrociepłowni, bądź instalacje gazowe korzystające z grzejników. W domach spotkamy z kolei na przykład systemy olejowe, wykorzystujące piece na paliwa stałe takie jak węgiel bądź drewno, czy też instalacje elektryczne.
Bardzo efektywne są instalacje wykorzystujące podgrzewaną wodę. Problem instalacji hydraulicznych jest jednak taki, że zazwyczaj do ich dobrego działania wymagana jest filtracja wody w Szczecinie, gdyż woda z sieci jest bardzo twarda i może doprowadzić do powstania kamienia, który pogorszy drożność instalacji.
Jaka jest dobra instalacja grzewcza?
Najważniejsza rzecz dotycząca instalacji grzewczej to źródło ciepła. Mamy tutaj naprawdę wiele opcji. Najbardziej efektywne są pompy ciepła, kotły kondensacyjne na olej opałowy, gaz płynny, lub gaz ziemny, bądź grzejniki elektryczne. Dalej znajdziemy drewno opałowe, a najmniejszą sprawnością legitymuje się węgiel.
Oczywiście wyższa wydajność to wyższa cena. Najdroższe są więc pompy ciepła. Tańsze będzie stworzenie tradycyjnego ogrzewania z kotłem na paliwo stałe. Z drugiej strony generuje ono popiół czy też sadzę w wypadku ogrzewania węglem i wymaga manualnego uzupełniania paliwa.
Jaką instalację wybrać?
Wszystko zależy od osobistych preferencji. Chcąc nie musieć męczyć się ze składowaniem paliwa i zanieczyszczeniami takimi jak sadza czy popiół najlepsze będą pompy ciepła czy też instalacje gazowe bądź elektryczne. Wiele zależy jednak od miejsca, w którym znajduje się nasz dom.