Egzamin z języka niemieckiego dla lekarzy – co warto o nim wiedzieć?
Egzaminy językowe różnią się między sobą formą oraz poziomem trudności. Egzamin ze znajomości języka niemieckiego dla lekarzy to w pewnym sensie egzamin zawodowy, wymagany przez Niemiecką Izbę Lekarską. Osoby zamierzające podjąć pracę lekarza w Niemczech przygotowują się do egzaminu na kursach FCP.
Kiedy zdaje się egzamin niemiecki dla lekarzy?
Lekarze zainteresowani pracą w Niemczech kończyli studia medyczne, nie językowe. Mogą znać język w różnym stopniu. Jeśli poziom znajomości niemieckiego jest zbyt niski, osoba taka nie będzie mogła zostać zatrudniona. Ostatecznym potwierdzeniem posiadania wymaganych kompetencji jest właśnie egzamin niemiecki dla lekarzy.
Egzamin potwierdza, że lekarz będzie porozumiewał się płynnie po niemiecku podczas wizyty pacjenta w gabinecie. Prawdopodobny dialog przy takiej wizycie składa się zarówno z codziennego słownictwa, jak i specjalistycznych terminów i zwrotów. Profesjonalny kurs FCP przygotowuje przyszłych lekarzy do właściwego przeprowadzenia rozmowy z pacjentem.
Egzamin niemiecki dla lekarzy – jak zyskać odpowiednie kompetencje?
Wybór odpowiednich kursów pozwoli szybko nauczyć się niemieckiego i zdać z powodzeniem egzamin. Lekarze mogą zgłosić się do Centrum Języka Niemieckiego Kastel&Germany. Profesjonalni nauczyciele i struktura kursu to gwarancja uzyskania oczekiwanych kompetencji.
Podczas nauki lekarze mogą brać udział w rozmowach sterowanych. Egzamin niemieckiego dla lekarzy składa się właśnie z takich rozmów. Ćwiczenie przypominające przebieg właściwego egzaminu to doskonały sposób na zwiększenie kompetencji językowych. Odbywa się to tak, by kursanci mogli rozmawiać z osobami posługującymi się niemieckim jako językiem ojczystym.
Egzamin z niemieckiego i co dalej?
Po pozytywnym zdaniu egzaminu lekarz jest gotowy do pracy w Niemczech. Oczywiście znajomość języka niemieckiego opanowana podczas kursu to podstawa, którą będzie można rozszerzyć podczas praktyki lekarskiej. Kontakt z „żywym” językiem mówionym to coś innego niż rozmowy sterowane.
Podsumowując, lekarze zainteresowani podjęciem pracy w Niemczech muszą zdać egzamin potwierdzający biegłą znajomość języka niemieckiego. Wcześniej uczestniczą w specjalistycznych kursach.