-2.8 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Ekspertyza dendrologiczna – kiedy warto ją wykonać?

Ekspertyza dendrologiczna pozwala określić bardzo szczegółowe parametry wybranego drzewa. Dzięki tej analizie można poznać między innymi jej stan zdrowia, wiek, gatunek, wysokość oraz grubość. Poszczególne parametry pozwalają podjąć właściwą decyzję dotyczącą pielęgnacji i odpowiedniego zabezpieczenia rośliny. Kiedy warto zlecić jej wykonanie? Podpowiadamy.

Na czym polega ekspertyza dendrologiczna?

Ekspertyza dendrologiczna w Gdyni polega na stworzeniu bardzo szczegółowej analizy na temat stanu wybranego drzewa. Wykwalifikowany ekspert przygotowuje wszelkie niezbędne informacje oraz dołącza niezbędną dokumentację fotograficzną. Sugeruje także konkretne działania, na przykład te dotyczące pielęgnacji oraz odpowiednie zabezpieczenia rośliny przed szkodnikami lub działalnością wiatru. Niekiedy może także wskazać konieczność wycięcia drzewa ze względu na duże ryzyko niekontrolowanego upadku. Co stanowi zagrożenie dla ludzi i mienia.

Firmy realizujące ekspertyzy dendrologiczne zazwyczaj oferują także inne, podobne usługi. Na przykład dużą popularnością cieszą się raporty ekologiczne BREEAM, które pozwalają dodatkowo ocenić inwestycję pod kątem ekologii. Co następnie pozwala zwiększyć wartość danego obiektu i ma istotny wpływ na przykład na wielkość czynszu.

Ekspertyza dendrologiczna – kiedy warto zlecić jej wykonanie?

Ekspertyzę dendrologiczną warto zlecić zwłaszcza w przypadku, jeśli na naszej posesji znajdują się cenne, wieloletnie drzewa. Na podstawie analizy otrzymamy w ten sposób bardzo precyzyjne wytyczne dotyczące tego, jak właściwie o nie dbać i jak je pielęgnować, aby ustrzec je przed chorobami i działalnością szkodników.

Ekspertyzę warto także zlecić w przypadku, jeśli drzewo jest bardzo stare lub mocno uszkodzone, co pozwala przypuszczać, że może ulec zawaleniu. Jeśli dojdzie do niekontrolowanego upadku, to konsekwencje będą bardzo dotkliwe dla otoczenia. Dlatego ekspert jest w stanie precyzyjnie określić działania zaradcze i ewentualnie zleci wycięcie problematycznej rośliny.

Najnowsze artykuły