22.3 C
Warszawa
środa, 31 maja, 2023

Integracja zespołu – jakie niesie za sobą korzyści?

Integracja zespołu to jeden z najlepszych sposobów na zbudowanie silnej więzi pomiędzy poszczególnymi pracownikami, co przełoży się na lepsze wyniki w pracy. Zwiększenie wydajności oraz wskaźników efektywności to główne cele każdego właściciela firmy, przedsiębiorstwa lub zakładu pracy. Można to osiągnąć łącząc ze sobą kreatywną zabawę, rozrywkę, wypoczynek w urokliwym miejscu oraz nawiązywanie bliższych relacji między współpracownikami.

Integracja zespołu – jak się za to zabrać?

Integracja zespołu to nic innego, jak czas poświęcony na odpoczynek po wytężonym okresie w firmie. Jest to jak najbardziej pożądane zwłaszcza po zrealizowaniu ciężkich i czasochłonnych projektów. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że nie każdy pracownik potrzebuje integrować się z innymi członkami zespołu. Niektórzy uważają to za stratę czasu i nie czują się komfortowo na organizowanych przez firmę eventach.

Z racji tego za zorganizowanie wyjazdu lub wydarzenia integracyjnego musi odpowiadać wykwalifikowany specjalista. Należy wziąć pod lupę zainteresowania pracowników oraz możliwości finansowe konkretnej firmy. Rozwój struktur oraz budowanego zespołu ma przecież wielki wpływ na rozwój całego biznesu i nie można tego zaniedbywać.

Integracja zespołu – na czym się skupić?

Integracja zespołu wymaga od organizatorów przeanalizowania następujących kwestii:

  • relacji łączących ludzi wchodzących w skład zespołu,
  • efektywności przy realizowaniu wspólnych zadań,
  • codziennego funkcjonowania zespołu (czy pracownicy lubią ze sobą współpracować i się wspierają, czy też może wolą ze sobą rywalizować).

Pracownicy wykonujący swoje zadania na najwyższych obrotach muszą czuć się dobrze i nie narzekać na swój komfort psychiczny. Czasami trzeba dać im po prostu nieco odetchnąć. Powinni rozumieć swoje role zawodowe i specyfikę branży, a do tego wykazywać się szeroko zakrojoną wiedzą merytoryczną.

Integracja zespołu musi być starannie zaplanowana, na każdej możliwej płaszczyźnie. Pod uwagę bierze się m.in. preferencje pracowników, ale też ewentualne trudności (np. w komunikacji pomiędzy jednym a drugim członkiem zespołu).

Integracja zespołu – jakie daje efekty? Najciekawsze pomysły

Nie da się ukryć, że integracja zespołu niesie za sobą mnóstwo różnorodnych zalet, w tym m.in.:

  • większe przywiązanie pracowników do firmy,
  • zwiększenie lojalności wśród pracowników,
  • poprawę kontaktów na linii pracownik-pracownik oraz pracownik-pracodawca,
  • możliwość swobodnego wypoczynku po ciężkim okresie w pracy i poznanie nieco innej strony konkretnego człowieka.

Jak widać zdecydowanie się na integrację może się okazać strzałem w dziesiątkę. Oczywiście na samym początku wypadałoby pomyśleć o tym, jak zorganizować taki event, aby każdy był w pełni zadowolony.

Ciekawymi pomysłami na zorganizowanie integracji zespołu są z całą pewnością: wspólny wyjazd integracyjny (z dala od dużych ośrodków miejskich, najlepiej postawić na domki letniskowe lub spokojne pensjonaty, które oferują gościom mnóstwo atrakcji), wspólna aktywność fizyczna (np. w formie rywalizacji w sportach indywidualnych i drużynowych – kręgle, piłka nożna, koszykówka, siatkówka lub piłka ręczna), piknik rodzinny (można na niego zabrać całą swoją rodzinę, z czego na pewno ucieszą się dzieci), integracyjne kolacje (serwuje się wtedy dania z całego świata) i wspólne wyjścia do baru lub klubu tanecznego (można zapomnieć o codziennych troskach i dać upust swoim emocjom). Integracja zespołu może przebiegać na wiele różnych sposobów, a ostateczna decyzja należy do właścicieli firm.

Dowiedz się więcej na pracowniagier.com

Najnowsze artykuły