Psychoterapeuta – jak wybrać dobrego specjalistę?
Zdrowie psychiczne to wciąż bardzo delikatny temat. Decydując się na zasięgnięcie pomocy u specjalisty, warto jest sprawdzić, kto jest dostępny na rynku. Jak wybrać dobrego psychoterapeutę? Podpowiadamy.
Kim jest psychoterapeuta?
Bardzo ważne jest, aby odróżnić psychoterapeutę od innych lekarzy, którzy mają powiązanie z tą częścią medycyny. Zazwyczaj psychoterapeuta to magister psychologii, który dodatkowo ukończył również szkołę psychoterapii. Obecnie ten zawód może być wykonywany przez każdego absolwenta kierunku humanistycznego lub społecznego, który przeszedł odpowiednie szkolenie.
Nie każdy rodzaj terapii nadaje się do rozwiązania wszystkich problemów. Warto jest wtedy sprawdzić, jaki zakres kompetencji posiada dany psychoterapeuta. Siemianowice Śląskie obfitują w wielu specjalistów, którzy indywidualnie podejdą do każdego pacjenta.
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
Zanim dojdzie do pierwszej wizyty u psychoterapeuty, warto jest odpowiednio się do niej przygotować. Podczas spotkania pacjent może zostać zapytany o to, dlaczego zgłosił się na psychoterapię, jakie nadzieje z nią wiąże, a także czy uczestniczył już w takiej formie leczenia wcześniej. Te zagadnienia pomogą specjaliście dobrać odpowiednią formę rozmowy, a w dalszym etapie – także leczenia.
Terapeuta może zadawać pytania dotyczące życia prywatnego, emocji i tego, jak pacjent czuje się na co dzień. Niezwykle ważne jest, aby odpowiadać zgodnie z prawdą. Tylko wtedy specjalista jest w stanie dotrzeć do sedna problemu. Psychoterapeutę obowiązuje również tajemnica lekarska. Oznacza to, że wszystkie rozmowy, które toczą się w gabinecie, pozostają do wiadomości osób w niej uczestniczącej.
Jak wygląda proces leczenia?
Każda terapia ustalana jest według indywidualnych potrzeb pacjenta, a także sugestii terapeuty. Po pierwszym spotkaniu specjalista wstępnie określa problem i proponuje przebieg kolejnych spotkań. W zależności od stopnia skomplikowania problemu, może on zasugerować kolejne konsultacje lub wizytę u innego specjalisty.
W przypadku kontynuowania leczenia u pierwotnego psychoterapeuty, ma on obowiązek wyjaśnić poszczególne etapy terapii. Wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości pozwoli uniknąć niepotrzebnych nieporozumień w przyszłości. Pacjent poczuje się wtedy zaopiekowany i bezpieczny.
Ważne jest również ustalenie budżetu, jaki jest potrzebny na terapię. Ilość czasu poświęconego na leczenie także powinna zostać przekazana. Często są to spotkania raz w tygodniu, jednak specjalista może zasugerować częstsze wizyty.