Jak czytać więcej książek? Kilka sprawdzonych sposobów
Nie od dziś wiadomo, że czytanie książek niesie ze sobą wiele korzyści, głównie dla naszego umysłu. Pochłaniając kolejne tytuły wydawnicze wzbogacamy swoje słownictwo, pobudzamy kreatywne myślenie i redukujemy poziom stresu. Zalet płynących z czytania jest dużo więcej, jednak wielu z nas wciąż nie sięga po książki tak regularnie, jak byśmy sobie tego życzyli. Jak zmienić swoje nawyki i sprawić, że sterta przeczytanych książek będzie rosła w szybszym tempie? Oto nasze sprawdzone triki.
Jak czytać więcej – tylko ciekawe książki
Każdy z nas był kiedyś w takiej sytuacji, kiedy czytanie książki z każdą kolejną stroną stawało się coraz bardziej męczące. Wielu czytelników mimo nieatrakcyjnej dla siebie tematyki brnie w lekturę, aby nie porzucić jej w połowie. Właśnie w taki sposób stopniowo zniechęcamy się do czytania, co dla niektórych oznacza kilkumiesięczny, lub nawet dłuższy rozbrat z literaturą. Nie warto zatem zmuszać się do czytania niektórych tytułów tylko dlatego, że znajdują się na liście książek, które trzeba przeczytać przed śmiercią albo ktoś nam je gorliwie poleca. Czytajmy tylko to, na co mamy ochotę i sprawia nam prawdziwą przyjemność.
Jak czytać więcej – ustalenie dziennej granicy
W zwiększeniu ilości przeczytanych pozycji wydawniczych z pewnością pomoże ustalenie dziennej granicy stron, rozdziałów czy minut, którą powinniśmy pokonywać. Warto jednak mierzyć siły na zamiary – zaczynać od niższych wartości, stopniowo podwyższając poprzeczkę. Wbrew pozorom nie musimy czytać po 100 stron dziennie. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut dziennie, aby poczuć satysfakcję z czytania. Czytać możemy zarówno przed snem, jak i po przebudzeniu czy w wolnej chwili po wypełnieniu swoich obowiązków, czyli wtedy, kiedy rzeczywiście możemy w pełni skupić się na lekturze.
Jak czytać więcej i częściej – zakup książek używanych
Nie jest tajemnicą, że książki z drugiej ręki przyciągają jak magnes ze względu na swoje atrakcyjne, niskie ceny. Niektóre tytuły można kupić za symboliczne kwoty, co najczęściej dotyczy egzemplarzy z widocznymi śladami użytkowania. To wcale jednak nie umniejsza ich zawartości, a dla wielu z nas oznacza możliwość zakupu kilku ciekawych książek używanych w cenie jednej, pachnącej jeszcze nowością. To znacznie zwiększa szansę na bardziej regularne czytanie, zwłaszcza jeśli „sterta wstydu” regularnie rośnie. Jest to wystarczająca motywacja do tego, aby wziąć się do pracy i odhaczać kolejne ciekawe tytuły ze swojej listy „must-read”. Warto zatem zapoznać się ze sklepami internetowymi z książkami używanymi, na czele z portalem SkupSzop. Jego oferta jest na tyle rozbudowana i regularnie aktualizowana, że każdy znajdzie interesującą go lekturę.